Başlıca Uzak Doğu Dövüş Sporları Nelerdir?

3 Aralık 2021

Başlıca Uzak Doğu Dövüş Sporları Nelerdir?

Başlıca Uzak Doğu Dövüş Sporları Nelerdir? Dövüş sporları, bazen insanların kendilerini korumak için öğrendiğimiz spor türleridir. Yaşayabilecekleri bir kavgada, karşılarındaki kişiyi kendilerine zarar vermeden saf dışı bırakmak için pek çok kişi tarafından öğrenilmektedirler. Batı ağırlıklı ve uzak doğu ağırlıklı olmak üzere iki farklı ana başlık altında incelenmektedirler. Uzak doğu sporları, batı sporlarının aksine sadece kaba kuvvet üzerine kurulmuş olan spor türleri değildirler. Daha çok ruh, zihin ve beden etkileşimini arttırmak; inanç ile yapılan sporu beslemek, iyi ve erdemli, etik bir yaşam üzerine kurulmuş olan bilgelik içeren ve kalıcı güç ile refleks elde etmek için yapılan sporlardır. 

Uzak Doğu Dövüş Sporları Nelerdir?

Başlıca Uzak Doğu Dövüş Sporları Nelerdir? diyecek olursak, çok farklı tarzlara sahip bazı dövüş sporları olduğunu bilmemiz gerekir. Her bir spordan kısaca bahsedecek olursak;

Aithada: Marma noktaları olarak adlandırılan vücut sinir merkezlerinin bulunduğu yerleri bilenlerin bu noktalara çeşitli şekillerde vurarak karşılarındaki kişileri hakladıkları spordur.

Karate-do: Çıplak el dövüşü anlamına gelmekte ve halk arasında karate olarak bilinen bu dövüş sanatı, kendini korumak amaçlı yapılan bir spordur. Karateciler ellerini o kadar iyi kullanabilmektedirler ki çıplak elle, kırılması oldukça zor olan nesneleri bile rahatlıkla kırabilmektedirler.

Jui-Jitsu: Silahsız kalan askerlerin kullandığı tamamen taktiksel olan bir dövüştür. Rakibin zayıf noktalarına saldırarak daha az enerjiyle daha çok hasar vermeyi hedefleyen bir dövüş sanatıdır. Boğma, bükme ve vurma gibi çeşitli önemli teknikleri kazandırır.

Judo: Jui-Jitsu'dan ortaya çıkan, hız ve çeviklik kazandırmayı hedefleyen bir spordur. Judo ustası olan birisi, kendi bedenine oldukça hakim olduğundan çok hızlı bir şekilde hareket edebilmektedir. 

Kung-Fu: Kung-Fu Panda filminden de duymuş olabileceğiniz Kung-Fu dövüş sanatı, spiritüel pratikler ile savunma aslı olan hareketlerin, sıçrama, havada hareket eme, yüksek bacak hareketleri gibi atletik özelliklerin de eklenmesi sonucu ortaya çıkan dövüş sanatıdır.

Wushu: Çin menşeili olan sporların tümünden yararlanan, mediatif temellere ve akış, akrobatik hareketler gibi farklı özellikleri de bünyesinde bulundurmaktadır.

Kick-Boks: Tekme ve yumruk atmayı temel olarak alan bu spor, bir Japon ustanın Muay Thai ve Karate'yi harmanlaması sonucu oluşmuştur. 

Taekwando: El ve ayakların kullanıldığı, yüksek ve alçak kısa vuruşların yapıldığı uzak doğu dövüş sanatıdır.

Aikido: Modern ve bilge bir dövüş sanatı olmasının yanında keşfinden daha bir asır dahi geçmemiş olan bir savunma sanatıdır.

Jeet Kone Do: Efsanevi Bruce Lee tarafından geliştirilen ve basit hareketleri, sadeliği ön plana koyan bir dövüş sanatıdır.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Basketbolda İşaretler Ne Anlama Gelir?

26 Mayıs 2022

Basketbolda İşaretler Ne Anlama Gelir?Basketbolda hakemlerin kullandığı pek çok işaret bu...

Yaşlılıkta Spor Yapmanın Önemi Nedir?  

19 Mayıs 2022

Yaşlılıkta Spor Yapmanın Önemi Nedir?  Yaşlılıkta spor yapmanın önemi nedir sorusu he...

WWE Nedir?

18 Mayıs 2022

WWE Nedir?WWE, World Wrestling Entertainment teriminin kısaltması olarak kullanılmaktadır. A...

Uzak Doğu Dövüş Sporları

18 Mayıs 2022

Uzak Doğu Dövüş SporlarıUzakdoğu dövüş sporları rakibin saldırısını durdurmayı am...