Bebeğim Sürekli Huysuz Neden Olabilir?

1 Mayıs 2022

Bebeğim Sürekli Huysuz Neden Olabilir?

Bebekler ilk doğdukları andan itibaren gelişim süreçlerinde çeşitli davranışlar sergileyebilmektedir. Bazı bebekler sakin iken bazı bebekler ise sürekli ağlama huyları göstermektedir. Bebeklerin ilk doğduğu aylarda sürekli huysuz olmasının pek çok sebebi olabilmektedir. Ebeveynlerin bu aşamada sakin kalarak bebeğin ağlama nöbetlerinin nedenini anlamaları gerekmektedir.

  • Bebeğin ilk aylarda sık bir şekilde ağlama nöbetlerine girmesinin en sık rastlanan sebeplerinden biri gaz sancısı çekmeleridir. Pek çok bebekte rastlanabilen bu durum bazı bebeklerde kolik şeklinde ifade edilmektedir. Bu durum ilerleyen dönemlerde kendi kendine geçen süreçleri içermektedir. Bebeğin gaz yönünden problem yaşaması pek çok faktörden ileri gelebileceği gibi en önemli gaz yapan nedenler arasında anne beslenme tarzı yer almaktadır.
  • Bebeklerin huysuz olabilmesinin bir diğer nedeni ise karnının tam olarak doymamasından ileri gelebilmektedir. Bazen ilk aylarda anne memesinde meydana gelebilen fiziksel problemlerde bebeğin tam olarak ememesine neden olabilmektedir. Bunun dışında anne sütünün yetersizliği nedeni ile de bebekler doyma noktasından uzaklaşabilmektedir.  Bu konuda tam tersi örnek olan memede süt fazlalığı da emme problemi yaratacağından bebeğin huysuz olmasına sebebiyet verebilecektir. Emme problemlerinden en sık rastlananlarından biri de özellikle bebek yeni doğduğunda emme yetisinin gelişmemesinden kaynaklanıyor olabilmektedir.
  • Bebeğin sürekli ağlamasının bir nedeni de geçirdiği bir rahatsızlıktan kaynaklanıyor olabilir. Bebeğiniz huysuz olduğunda ilk bakmanız gereken konulardan biri ateşinin olup olmamasıdır. Bazen enfeksiyonlar gizli bir şekilde ilerleyerek bebeğinizi rahatsız eder ve huysuzlanmalarına neden olur. Bu tarz durumlardan şüpheleniyorsanız mutlaka uzman bir doktordan yardım almalısınız.
  • Bazı durumlarda da bebeklerin yeterince ve iyi uyku olamaması onları daha huysuz yapmaktadır. Eve gelen çok ziyaretçiler de bebeğinizi yorarak huysuzlanmasına sebep olabilmektedir.
  • Bebeğin ilk doğduğu aylarda altının çok ıslak bırakılmaması ve sık bir şekilde bezinin değiştirilmesi tavsiye edilmektedir. Oluşabilecek pişikler bebeğiniz de olumsuz bir durum yaratacağından huysuzlanmasına sebep olabilmektedir.
  • Özellikle yaz aylarında çok fazla dışarıda kalan bebeklerde huysuz davranışlar sergileyebilmektedir. Bu nedenle onları güneş ışığından korumanız önerilmektedir.
  • Anneden ayrı kalan bebeklerde huysuzluk yapma eğilimi daha fazla görünmektedir. Bebeğin annesi ile kurduğu bağ ilk yıllarda oldukça kuvvetli olup güvensizlik hissi ile bebekler huysuzlanabilmektedir.

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...