Bebeğin Gazı Nasıl Çıkartılır?

21 Aralık 2021

Bebeğin Gazı Nasıl Çıkartılır?

Bebeklerde gaz sancısı özellikle yeni doğan bebekler için yemek yeme şekillerinden kaynaklı sindirim sistemleri ile alakalı olan bir şeydir. Yeni doğan bebeklerde en sık karşılaşılan problemlerin başında gaz sancısı gelmektedir. 

Bebekler anne sütü veya formül olan mamalar ile beslendiğinde bu tarz sindirim problemleri ortaya çıkmaktadır. Gayet normal olan bu durum bazı yöntemler sayesinde kolayca atlatılabilir. Ancak bebek rahatlatma yöntemleri kullanılarak gaz sancısından kurtarılmazsa bebeğin huzursuz olmasına, ağlamasına, uyumamasına sebep olabilir. 

Bu durumda anne ve babaların gaz çıkarma yöntemlerini bilerek kısa sürede bebeği rahatlatmaları gerekir. 

Bebeğin Gazı Nasıl Olur ve Nasıl Anlaşılır?

Bebeklerde gaz sancısı oluşmasının ana nedeni meme (anne sütü) ya da biberondan mama verilmesi esnasında bebeğin yutmuş olduğu havadır. Sindirim sistemi daha yeni oluşan bebeklerin oluşan bu havayı sindirme esnasında gaz sancısı ortaya çıkmaktadır. Yutulan ya da sindirimde oluşan bu havanın tek başına atılması zordur. Bundan dolayı gaz sancısı acı verir, mide ve bağırsakları germesine neden olur. 

Eğer bebek sürekli ağlıyorsa, huzursuzsa bu gaz sancısına işarettir. Bebeğiniz sürekli dizlerini karnına doğru çekiyorsa, açken emmeye çalışıyor ama bunu kısa süre de emmeyi bırakıp ağlıyorsa bu gaz sancısına işarettir. 

Bebekte Gaz Çıkarma Yöntemleri

Bebeklerde gaz sancısı önleme ve çıkarma yöntemleri çok kolaydır. Anne ve babaların bebeğin rahatlatılması konusunda ilk bilmesi gereken şey bebeğe sağlıklı bir beslenme ve uyku gibi ihtiyaçlarını düzenli ve kaliteli bir şekilde sağlamaktır. Anne ve babaların bebekten gaz çıkarmak için yapması gerekenler;

  • Bebeğinizi yüz üstü yatırın, ardından sırtını ovalayın. Bu bebeğin sakinleşmesini ve rahatlamasını sağlayacaktır.
  • Eğer bebeğiniz sakinleşmiyorsa bebeği sırt üstü yatırın dizlerini karnına doğru çekerek yumuşak hareketlerle ileri geri hareket ettirin.
  • Bir diğer yöntem sıcak havludur. Aşırı sıcak olmaması şartı ile bir sıcak havlu yardımı ile bebeklerin ayaklarını sararsanız bebek kısa sürede rahatlayacaktır.
  • Bir diğeri de karın mesajı yapmak. Bebeklerin en çok hoşuna giden sırt üstü yatırıp karın mesajı yapmaktır. Dairesel hareketler ile bebeğinizin karnını ovun ve kısa sürede gazın çıktığını göreceksiniz.
  • Son olarak gaz sancısı dindirmek için bebeğinizi omzunuza alın ve hafif dokunuşlar ile sırtını vurun.

Bebeklerde gaz sancıları 2 ila 3 haftalarda başlar ve 3 ve 4 aylık dönemlere kadar da devam edebilir. Anne babalar bebeklerini rahatsız ve huzursuz eden bu rahatsızlıklardan yukarıdaki yöntemleri kullanarak kurtarabilirler ancak geçmeyen bir gaz sancısı varsa o zaman derhal bir çocuk uzmanına görünmeliler. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Meğer Makinemizde ki Bardaklar Bu Nedenle Çiziliyormuş

21 Eylül 2023

Bulaşık makinesi, deterjanın kalitesi, çok sık yıkama yapmak, yüksek ısıda yıkamak gibi ...

Mikrodalga Fırın Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

19 Eylül 2023

Mikrodalga fırınlar teknolojinin ilerlemesi ile birlikte mutfaklarımızda yer almaya başlayan ...

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?

30 Temmuz 2022

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?Plüton bir cüce gezegendir. Plüton’un Amerikalı as...

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?

29 Temmuz 2022

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?Eski zamanlarda olsaydık bunu sorduğunuz için alay konusu o...