Bebeklerde Meydana Gelen Boy Kısalığı Yani Turner Sendromu

2 Ekim 2020

Kız Çocuklarında Oluşan Boy Kısalığı Nedenine Dikkat

Kız bebeklerde görünen boy kısalığı nedeni, hücrelerde X krmozomlarında bir tanesinin eksikliğinden meydana gelen Turner Sendromu, belirtileri ise boy kısalığıdır.

Turner Sendromu Hastalığı Nedir?

Kız bebekler de olan hücrelerin de X kromozonlardan bir eksikliğinden veya yapısal olarak meydana gelen doğumsal bir rahatsızlıktır. Çoğu kişinin bilmediği hatta doktorlarında da çok fazla bilmediği bir hastalıktır. Bu rahatsızlık kız çocuklarından yaşam şeklini ve sağlıklarını bozar ve böylece sıkıntılı dönemler yaşamalarına neden olur.

Turner Sendromu Hastalıları Derneği

Prof Dr. Filiz Ttüncüler, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi. Dr. Filiz Tütüncüler Turner Sendromu hastalığı için toplumu bilinçlendirmek ve hastalara destek vermek için dernek kurumuştur. Turner Sendromu Derneği.

 

Kısa Boylu Bebeklerde Görünen Rahatsızlık

Bu hastalığın sonucun da oluşan rahatsızlıklar yumurtalıklar, iskelet sistemi, böbrek ve kalp organlarında yapısal olarak sorunlar oluştuğunu ifade etmiştir Dr. Fliz Tütüncüler, bebeklerin ilk dönemlerinde bu hastalığı bebekte boy kısalığı ile fark ediliyor. Belirli yaşlar da kişilerde hormon azlığı nedeniyle, kişinin gelişiminde ve adet düzensizliği yada hamile kalamamak gibi sorunlar ortaya çıkabiliyor. Bu tür hastalıktan kurtulmanın yolu, hormon tedavisi ile normal yaşamlarına devam edebiliyorlar'' dedi.

Erken Teşhis İle Tedavi

Prof. Dr. Filiz Tütüncüler, bu hastalıkta ki çocukların endokrinolojisi tedavisi yapıldığını belirmiştir. Açmış olduğumuz bu dernek ile bu hastalığı anlatmaya ve bu hastalıkta olan çocuklar için çareler üretmeye çalışıyoruz. Bütün gayemiz bu yoldadır. Bu şekilde hem toplumun hem de doktorların bilinçlenmesi için yardımcı oluyoruz. Böylelikle erken teşhis ve tanı ile tedavi için önemli yol alıyoruz.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...