Bebeklerde Reflü Nedir 

18 Aralık 2021

Bebeklerde Reflü Nedir 

Reflü bebekler arasında oldukça yaygındır. Aslında, tüm bebeklerin yarısından fazlasında bir miktar reflü olacaktır. Bazıları yemekten sonra tükürür. Biraz fazla geğirebilirler. Bu da bebekleri gerer ve sorunu kendi başlarına çözemezler. Çözemedikleri için de bazen beslendikten sonra sinirlenirler. Ama gerçekte reflü nedir?

 

Bebeklerde reflü, yiyecekler mideden yemek borusuna geri döndüğünde olur. Sağlıklı bebeklerde bile günde birkaç kez olabilir. Bebeğiniz sağlıklı, mutlu ve uygun şekilde büyüdüğü sürece reflü nadiren sorunlu teşkil eder.

Bebekler de yemek borusu ile mide arasında bulunan kas halkası tam anlamayla gelişmediğinden reflü denilen hastalık oluşur. Bu durumda yenilen yemek ya da içilen süt veya su dışarı çıkabilir ve buda tekrardan yemek borusuna geri gidebilir. 

Bebeklerde Reflü Neden Olur

Yemek borusunun altlarında bulunan alt sfinkteri adı verilen bir kas vardır. Bu kas, yemek yenildiği zaman genişler ve bunun sayesinde yiyeceklerin ve içeceklerin mide girmesine olanak sağlar bunun etkisiyle yemek geri kaçmaz. Ancak kas gelişmemişse yani yemek yerken kas esnek değilse sıvı geri kaçmasına neden olabilir. Bu sekans tüm insanlarda görülür ve bu olduğunda reflü adı verilen hastalımsı şey ortaya çıkar, ancak 1 yaşın altındaki bebeklerde daha sık görülür. Bazen sıvı alt yemek borusunda kaldığından dolayı ya da sıvının kustuktan dolayı fark edilmez.

 

Reflü, bebeklerde yaygındır ve 3-4 aylıkken hastalık taban yapar. Bazı bebekler de günde en az bir kez kusma görülür ya da bazılarında ise çoğu beslenmede kusma da görülebilir. Çoğu yetişkin insanda eklemler kas gibi organlar gelişmiştir. Ancak bebeklerde Besin akışını kontrol eden kas olgunlaşmadığından bebekleri oldukça rahatsız eden sorun teşkil eder, ama tabi sorun geçici olduğundan genellikle bir bebek 18 aylık olduğunda reflü oranları azaldığı görülür.

Bebeklerde Reflü Kendi Kendine İyileşir mi

Bebek reflüsü on yeni doğandan en az dördünü etkiler ve genellikle endişe edilecek bir şey  değildir. Çoğu zaman, kendi kendine iyileşir. Genellikle bebek bir olduğunda. Çünkü bir bebeğin ilk 12 ayı boyunca sindirim sistemi doğal olarak gelişir ve oturmaya başladıklarında daha fazla zamanlarını dik dururlar. Temel olarak, bir bebeğin emzirme sırasında veya hemen sonrasında sütü geri getirmesidir.

 

Reflü, erken doğan bebeklerde ve düşük doğum ağırlıklı bebeklerde daha sık görülür. Serebral palsi gibi kas ve sinirlerinde bir miktar bozukluk olan bebeklerde veya çocuklarda veya inek sütü alerjisi olanlarda da yaygındır.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...