Bebeklerinizi Hastalıklardan Nasıl Koruyabilirsiniz?

8 Şubat 2022

Bebeklerinizi Hastalıklardan Nasıl Koruyabilirsiniz?

Bebekleri hastalıklardan korumak için neler yapabiliriz annelerin kaygı içerisinde sorduğu bir sorudur. Dünyaya yeni gelen bebekler için karşılaşacakları her bakteri ve virüs yeni bir tehlikedir. Bağışık sistemleri bir yetişkine göre zayıftır. Bundan dolayı bebekleri hastalıklardan korumak adına önlemler alınması önemlidir. Bebeklerin vücut dirençlerinin güçlendirilmesi için anne sütü kullanılması gerekmektedir. Anne sütü kadar bebeğe yararlı hiçbir takviye bulunmamaktadır. İki yaşına kadar anne sütü içmiş bir bebek, birçok hastalığa karşı dayanıklı olacaktır. Bebekleri hastalıklardan korumak için hem kişisel hem de çevresel faktörlere dikkat edilmesi gerekmektedir. 

Çevresel Faktörlerden Korumak

 Evde standart bir hijyen sağlanmaktadır fakat bebek ev dışına çıktığında korumasızdır. Grip gibi bulaşan hastalıklara sahip kişiler ile aynı ortama girilmemesi iyi olacaktır. Dudağında uçuk olan kişilerin bebeği öpmemesi çok önemlidir. Uçağa neden olan virüslere karşı bebekler oldukça korunmasızdır. Anne bile hasta olduğunda bebek ile temasını azaltmalıdır. Hasta olunan süreçte bebeği emzirirken maske kullanılması önerilmektedir. Bebekleri hastalıklardan korumak için neler yapabiliriz özellikle ek yemek takviyesine başlayan bebekleri beslemeye başlamadan önce eller mutlaka yıkanmalıdır. Bebek evinin dışında diğer çocuklarla oyun oynarken dikkatli olunmalıdır. Oral dönemde bebekler, bütün eşyaları ağzına götürmektedir. Bu durum diğer bebeklerin oyuncakları ile oynarken de söz konusu olacaktır. Birçok hastalık bu şekilde bulaşmaktadır. Bebeklerin diğer insanlar tarafından sevilmek istenilmesi oldukça olağan bir durumdur. Buna karşılık hastalıklar öpme yoluyla bulaşmaktadır. Mümkün olduğunca bu durumdan kaçınılması gerekmektedir. 

Kişisel Bakım

 Bebeklerin yattığı yer, oynadığı mekan ve yemek yediği alan mutlaka düzenli aralıklarla temizlenmelidir. Bebek, sürekli olarak etrafını keşfetmeye odaklı olacaktır. Bulunduğu mekanla temas halinde olacağı için alanın hijyenik olması önemlidir. Özellikle oyuncaklar, deterjan ile düzenli aralıklarla dezenfekte edilmelidir. Bebekleri hastalıklardan korumak için neler yapabiliriz bebeğin kıyafetlerinin temizliğine karşı da özenli olunmalıdır. Temizledikten sonra yüksek sıcaklıkta ütülenmesi önerilmektedir. Bebeğin yattığı yastık kılıfı en az ayda bir değiştirilmelidir. Bebeklerin yedikleri besinler, hastalıklardan korunması için önemli olmaktadır. Anne sütünü bırakan bebekler, bol bol sıvı tüketmelidir. Vitamin takviyeleri ile vücut direnci yükseltilmelidir. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...