Bel Fıtığı Nedir Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

28 Ekim 2021

Türkiye de birçok kişide bel fıtığı rahatsızlığı görülmektedir. Bel fıtığı omurların arasında yer alan kıkırdak dokusunun zorlanması, yırtılması, yerinden kayması ya da kopması sonucunda meydana gelmektedir. Bel fıtığının bazı risk faktörleri bulunmaktadır. Bu risk faktörlerinde yer alan kişilerin bel fıtığını yaşamaları daha yüksektir. Bel fıtığı kolay bir şekilde anlaşılabilmektedir. Belirtileri bel fıtığını tanımlayıcı nitelikte olduğu için ilk belirtilerin görülmesi durumunda en iyi ve en kısa sürede sonucu almak için doktora gidilmelidir. Bel fıtığının tedavisi ise fıtığın ne durumda olduğuna göre değişmektedir.

Bel Fıtığı Risk Faktörleri

Bazı risk faktörlerinde yer alan kişilerin diğerlerine oranla bel fıtığına sahip olmaları daha yüksek olmaktadır. Bu risk faktörleri şu şekilde sıralanmaktadır;

Obezite: Fazla kilolu olmak belin altındaki disklerde baskı oluşmasına neden olur. Aşırı baskı olmasından dolayı da disklerde kayma ya da yırtılma gibi şeyler meydana gelmektedir. Bu da bel fıtığının oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Aynı zamanda hamilelik dönemindeki gibi hızlı kilo almakta bel fıtığı için risk faktörü içermektedir.

Hareketsiz Yaşam: Hareketsiz yaşama sahip olanlar da bel fıtığı için risk faktörü arasındadırlar. Hareketsizlik sonucunda kaslar zayıflar. Kasların zayıflaması sonucunda omurga daha fazla baskı görür ve bel fıtığı oluşur.

Genetik: Bel fıtığı genetik olarak geçen bir rahatsızlık değildir. Fakat bel fıtığının olmasına neden olan bağ dokularının zayıflığı genetik olarak geçmektedir. Bu nedenle bağ dokuları zayıf kişiler bel fıtığına yatkın olmaktadırlar.

Meslek: Ağır aktivite yapan ya da ağır güç gerektiren meslekler de bel fıtığı için risk oluşturmaktadır. Aynı zamanda şoförler ya da masa başı çalışanlarda da bel fıtığı görülme olasılığı yüksek olmaktadır.

Bel Fıtığı Tedavisi Nedir?

Bel fıtığı tedavileri fıtığın derecesine göre değişebilmektedir. Tedavi yöntemleri cerrahi olan ve cerrahi olmayan şeklinde ikiye ayrılmaktadır. Cerrahi olmayan tedavi yöntemleri fizik tedavi, yaşam şeklinin değiştirilmesi, ilaç, masaj ve sıcak ya da soğuk uygulamalardır. Fizik tedavi yöntemi ile kayan ya da yırtılan diskin genel durumunun iyileştirilmesi amaçlanmaktadır. İlaç tedavileri ise bel fıtığının ağrılarını azaltmak için uygulanmaktadır. Bel fıtığı günlük hayattaki işlerden ya da fiziksel aktivitelerinden kaynaklanabildiği için dinlenme şeklindeki tedavi ile de bel fıtığı hafifletilebilmektedir. Masaj, sıcak ve soğuk uygulamalar ise kas spazmının hafifletilmesini sağlayan yöntemlerdir. Bel fıtığı ciddi bir durumda ise bel fıtığı ameliyatı yapılması gerekmektedir. Bu ameliyatlarda kısmi diskektomi ya da diskektomi yöntemleri uygulanmaktadır. Ameliyatlarda amaç sinirlere baskı yapan diskleri çıkartmaktır. Disklerin çıkartılması ile birlikte bel fıtığı geçmektedir.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...