Ben Neden Oluşur?

5 Haziran 2022

Ben Neden Oluşur?

Benler vücudun çeşitli yerlerinde görülebilen sayıları ve büyüklükleri kişiden kişiye değişebilen oluşumlardır. Ben neden oluşur? Sorusunu yanıtlarken benlerin doğuştan gelebileceği gibi sonradan kendi kendilerine de çıkabileceğini bilmek gereklidir. Doğuştan olmayan benler genellikle 30'lu yaşlara kadar çıkma eğilimi gösterebilmektedirler. En sık çıktığı dönem ise genellikle hormanal dengenin sık değiştiği dönemlere denk gelmektedir. Bu dönemler hamilelik zamanları, ergenlik dönemi yada çocukların büyüme çağlarına daha çok denk gelebilmektedir.

Ben oluşumunda vücudumuza renk veren melanosit hücresinin büyük önemi bulunmaktadır. Bu hücreler tarafından üretilen melanin maddesi tüm vücudumuzda eşit dağılım göstermekte ve bu sayede vücudumuza renk vermektedir. Bazı durumlarda ise bu hücreler bir araya gelerek benleri oluşturmaktadır. Benlerin oluşumu ailesel genetikten kaynaklanabileceği gibi kişinin cilt renginden de etkilenebilmektedir. Örneğin çok beyaz tenli bireylerde ben oluşumuna daha sık rastlanabilmektedir. Bu durumu bu kişilerin güneş ışınlarından daha fazla etkilenmeye eğilimli olmalarından kaynaklanabilmektedir.

Ben Oluşumu Tehlikeli midir?

Ben oluşumları çoğu zaman herhangi bir tehlike içermeyen doğal oluşumlardır. Fakat bazı durumlarda benlerin görünüşleri ve değişimlerinden dolayı uzman bir doktora muayene olmak gerekebilmektedir. Benlerin uzman bir hekime gösterilmesi gereken durumlar aşağıda sıralanmıştır.

  • Benin sınırları belli değil ise ve simetrisi yoksa,
  • Benin büyüklüğü 6 milimetre boyutundan daha iri ise
  • Belirli bir zaman sonra şekil değiştiren veya büyüklüğü değişkenlik gösteren
  • Kızarma eğiliminde olan
  • Kaşıntı yapan yada kanama emaresi gösteren benlerde durum mutlaka uzman bir hekime gösterilerek yardım alınmalıdır.

Benlerin bazı çeşitleri kanser oluşumu gösterebildiğinden bu belirtiler dikkate alınmalı ve zamanında muayene olunmalıdır. Ben tedavileri genellikle genel cerrahi birimi tarafından yapılmakta olup ameliyatlı veya ameliyatsız tedavi seçenekleri mevcuttur. Bazı ben türlerinde lazerle tedavi olanakları da mevcut olup hangi tür tedavi uygulanacağı bir takım testlerden sonra hekimler tarafından belirlenmektedir.

Benler zararlı oluşumlar içermiyor ise aldırmak şart olmasa da aldırmanın da herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Bazı durumlarda kişiler görüntüsünden rahatsız olduğu benleri zararlı oluşum olmasa da aldırmak istemektedirler. Bu tarz durumlarda konusunda uzman doktorlardan alacağınız tedavilerle benlerden kurtulmak mümkündür.

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Bu Baharat İle Cildinizdeki Kırışıklıklardan Kurtulun

29 Eylül 2023

Belli bir yaştan sonra cildimizin kırışıklıklarına engel olmak mümkün değil. Tüm dünya...

GENÇLEŞMEK İÇİN TATLI BADEM YAĞI

8 Ağustos 2023

Tatlı badem yağı, tatlı bademlerin soğuk presleme yöntemiyle elde edilen bir bitkisel yağdır...

YAŞLILIK LEKELERİNİ BİTİRMEK KOLAY !!

5 Ağustos 2023

Yaşlılık lekeleri, güneş ışığına maruz kalma nedeniyle ciltte oluşan kahverengi lekelerdi...

PAPATYANIN FAYDALARI

12 Temmuz 2023

Papatyanın birçok faydası vardır. İşte papatyanın sağlık ve güzellikle ilgili 50 faydasın...