Ben Nedir?

18 Kasım 2021

Ben Nedir?

Ben her insanın vücudunda oluşabilen farklı renk ve dokulara sahip cilt lekesi ya da cilde rengini veren hormonun birikmesiyle meydana gelen cildin üst katmanın da görülen bir oluşumdur. Benlerin neden oluştuğu konusunda kesin bir bilimsel çalışma yoktur. Bir kısmı doğuştan bir kısmı da çocukluk döneminde ortaya çıkabilmektedir. Genellikle rahatsız etmeyen minik lekeler şeklinde görülen benler, bazen çok daha büyük ve çıkıntılı şekilde oluşabilmektedir. İnsanlar genel olarak benlerden çok rahatsızlık duymasalar da estetik açıdan çoğunlukla yüz bölgesinde bulunan benler rahatsız edici olabilir. 

Ben Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ben tedavisi aslında çok çeşitlilik gösteren bir tedavidir. Öncelikle vücudunuzda ki benden neden rahatsızlık duyuyorsunuz bunun nedenini belirledikten sonra uygun tedavi yöntemi için uzman doktorunuzla görüşüp tedavi yönteminizin hangisi olması gerektiğine birlikte karar vermelisiniz. Vücudunda ben bulunan ve estetik açıdan bu durumdan rahatsızlık duyan insanlar ben tedavisi nasıl yapılır sorusunun cevabını sıklıkla araştırmaktadır. Ben tedavisi denilince akla birçok yöntem gelmektedir. Ben tedavisi olacağınız klinik, hastane ya da sağlık merkezine göre tedavi yöntemleri ve kullanılan teknolojik cihazlar değişiklik göstermektedir.  

Şimdi sırasıyla ben tedavisinde kullanılan yöntemlere bir göz atalım.

  • Buharlaştırma Yöntemi: Bu yöntemle ben tedavisi, ameliyatlarda kanamayı durdurmak için kullanılan elektro koter adı verilen cihazla yapılmaktadır. Elektrik enerjisiyle kabarıklığın yok edilmesi şeklinde gerçekleştirilir. Yara katmanı 1 hafta içinde düşecek ve 2-3 gibi bir sürede ciltle aynı rengi alacaktır. Uzman kişi tarafından yapılırsa çok belirgin bir iz bırakmamaktadır.
  • Radyo Frekans Yöntemi: Bu yöntem bir önceki yöntemle çok benzemektedir. Ancak bu yöntemle radyo dalgaları kullanılmaktadır. Damar beni haricinde şekli ve büyüklüğü fark etmeksizin bütün benlere uygulanabilir. İşlem sonrasında ya çok minik bir iz kalır ya da hiç kalmaz.
  • Lazerle Tedavisi: Lazerle ben tedavisinde sadece cilt renginden daha koyu olan benler tedavi edilebilir. Lazer ışını cilde temas ettiğinde ciltte ısı oluşturur ve yarayı aslında pişirerek ciltten ayrılmasını sağlar. Lazerle ben tedavisi yaptırmaktan insanlar çekinmektedir. Nedense halk arasında lazer ışını kanser yapar şeklinde bir düşünce mevcuttur ancak bu yanlış bir kanıdır aksine lazerle ben tedavisi yaptırdığınızda ilerde kanserleşebilecek bir beni ortadan kaldırmış olursunuz.
  • Dondurma Yöntemi: Kullanılan cihaz karbondioksit ve azot gazı ile benin donmasını ve ciltle temasının kesilmesini sağlar. Lazerde olduğu gibi beni bu seferde çok soğutarak yakma yöntemidir. Yanan ben ciltten anında uzaklaşmak yerine zamanla çürüyerek düşer. Büyük benlerde bu yöntemle küçülme görülür ve devamında uygulanacak seanslarla istenilen boyuta getirilebilir veya tamamen yok edilebilir.

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...