Besinlerin Bozulmasını Önlemek İçin Harika Öneriler

14 Ağustos 2021

 Besinlerin bozulması, kimyasal, fiziksel, ve enzimatik (kimyasal tepkimeye yol açan madde) etmenlerden dolayı, besinlerin sağlığı olumsuz etkileyecek boyutta değişime uğramasıdır. Son derecede tehlikeli olan bu durumu kontrol altına alarak engellemek için çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Besinleri en doğru şekilde saklayarak bozulmasını kısmen veya tamamen engellemek mümkündür. Kullanılacak birkaç yöntem sayesinde besinlerin değerini ve kimyasal yapısını koruyabilirsiniz. İlk önce belirmek gerekir ki besinleri saklayacağınız alanın sıcaklığı çok önemlidir. Her besinin farklı bir sıcaklık derecesine ihtiyacı vardır. Sebzeler ve meyveleri en sağlıklı şekilde muhafaza etmek isteyenler buzdolaplarını kullanmaktadır.

 

 

 Buzdolaplarında bulunan sebze-meyve çekmecelerinin nemsiz olmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü besinlerin fiziksel yapısı bozularak sararmakta veya donmaktadır. Eğer sebze ve meyvelerinizi yıkayarak temiz bir şekilde buzdolabınızda saklamak istiyorsanız ürünlerinizi tamamen kuruttuğunuzdan emin olmanız gerekiyor aksi takdirde nemden dolayı ürünlerinizin ömrü kısalacaktır. Aynı zamanda bozulmayı önlemek için sebze ve meyvelerinizi kağıt poşet veya delikli poşette muhafaza edebilirsiniz. Belirtilen bu yöntemlerle en basit şekilde besinlerin bozulması sorununu giderebilirsiniz.

 

 

Besinlerin Bozulması En Etkili Şekilde Nasıl Önlenir?

 Yukarıda belirtilen saklama koşulları en pratik şekilde size sunulmuştur fakat her zaman teknolojik imkanlara sahip olamayabilirsiniz. Daha maliyetsiz ve zahmetsiz şekilde gıdalarınızı muhafaza edebilirsiniz. Bu muhafaza yöntemleri sayesinde besinlerin bozulması en sağlıklı şekilde engellenebilir. Kurutma, koruyucu maddeler ekleme, tuzlama ve ambalajlama yöntemlerini rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Bu yöntemler en ayrıntılı şekilde şu şekildedir;

 

  • Kurutma: Besinlerin Bozulması kurutma yöntemi sayesinde en basit haliyle önlenebilmektedir. Bu yöntemi dayanıklılığı kısa olan besinlerde kullanabilirsiniz. Bu yöntemi kısaca besinlerin nemini alınması olarak da tanımlayabiliriz. Besinlerinizi doğal şekilde kurutmak isterseniz güneşte kurutmayı deneyebilirsiniz. Bu çok eski bir o kadarda etkili bir yöntemdir. Kurutma yöntemi sayesinde hem besinlerinizin değerini koruyabilir hem de bozulmasını engelleyebilirsiniz.
  • Koruyucu maddeler kullanma: Bu yöntem besinlerdeki mikroorganizmaların yok edilmesini sağlamaktadır. Böylece besinlerin bozulması, mikroorganizmaların yok edilmesiyle engellenmiş olur. Besinlerinizi, antibiyotik, antioksidan, asit, sülfit ve nitrat gibi koruyucu maddeler kullanarak saklayabilir ve raf ömrünü uzatabilirsiniz.

 

  • Tuzlama: Tuzlama yöntemi ile besinlerin bozulması rahatlıkla geciktirebilir. Tuz bulunduğu ortamdaki sıvıyı kendisine bağlayabilmekte ve oksijenin çözünürlüğünü azaltmaktadır. Gıdalar bu sayede daha dayanıklı hale gelmektedir.
  • Ambalajlama: Klasik ambalajlama, vakum ambalajlama ve aseptik ambalajlama yöntemlerini de kullanarak besinlerinizin en sağlıklı şekilde muhafaza edebilirsiniz. Ambalajlama yöntemini uygularken, besini ambalaja yerleştirdiğinizde içindeki havayı boşalttığınızdan emin olmalısınız. Böylece besinin bozulmasında büyük rol oynayan oksijenin etkisini en aza indirmiş olursunuz. Kaliteli ambalaj ürünlerini kullandığınız takdirde besinlerin bozulması bir sorun olmaktan kalkar.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Meğer Makinemizde ki Bardaklar Bu Nedenle Çiziliyormuş

21 Eylül 2023

Bulaşık makinesi, deterjanın kalitesi, çok sık yıkama yapmak, yüksek ısıda yıkamak gibi ...

Mikrodalga Fırın Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

19 Eylül 2023

Mikrodalga fırınlar teknolojinin ilerlemesi ile birlikte mutfaklarımızda yer almaya başlayan ...

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?

30 Temmuz 2022

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?Plüton bir cüce gezegendir. Plüton’un Amerikalı as...

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?

29 Temmuz 2022

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?Eski zamanlarda olsaydık bunu sorduğunuz için alay konusu o...