Beyaz Renkteki Mutfağı Nasıl Temiz Tutarsınız?

10 Ocak 2022

Beyaz Renkteki Mutfağı Nasıl Temiz Tutarsınız?

Beyaz renkteki mutfağı temiz tutmak bazı noktalara dikkat edildiğinde oldukça kolaydır. Mutfak da beyaz renk kullanımı alanı büyük gösterir ve şık durur. Beyaz mutfak dolabı, duvarlarda beyaz boya veya duvar kâğıdı kullanılması, tezgâhın ve fayansların beyaz olması durumu ise temizlikte önemlidir. Beyaz renk çabuk kir gösteren ve yanlış temizlendiğinde sararabilen bir renktir. Sıkça kullanılan beyaz renk farklı renkler ile de yan yana kullanılabilmektedir. Beyazın kullanıldığı alanların ise yapıldığı malzeme temizlik için oldukça önemlidir.

Beyaz Mutfak Temizliği Nasıl Yapılır?

Mutfakta yağ ve buhar lekeleri en olası kirlerdir. Yağların temizliğinde bilinen ve en sık kullanılan yol yağ sökücü temizlik maddeleridir. Mutfak dolaplarının beyaz olması yağ sökücünün dolabı sarartmasına neden olabilir.  Beyaz renkteki mutfak temizliği yolları şu şekildedir;

  • Limon suyu ve limon tuzunun sıcak su ile karıştırılıp beyaz alana püskürtülmesi ardından durulanması yağ ve kir için çok etkilidir.
  • Beyaz sabunlu ılık su ile beyaz mutfak dolapları ve beyaz duvar kağıtları rahatlıkla silinebilir.
  • Mutfakta beyaz fayans ve beyaz duvar alanlarını temizlemek için sirkeli su karışımı kullanılabilir.
  • Bulaşık deterjanı ya da bulaşık makinası parlatıcısı da beyaz mutfak temizliğinde oldukça etkilidir.

Mat beyaz renkler yağı ve kiri daha çabuk içine çekeceğinden daha sık temizlenmesi gerekmektedir. Beyaz duvar kâğıdı ise çamaşır suyu ve yağ sökücü temizliği ile bozulabilir. Mutfak temizliği evde yapılabilecek doğal karışımlar ile de temizlenebilir.

Beyaz Renkteki Mutfağı Temiz Tutmak

Mutfakların sürekli temiz olması ve hijyenik olması gerekmektedir. Mutfak sürekli olarak yemek yapıldığı ve kullanıldığı içinde çabuk kirlenir ve yağlanır. Her yemek yapıldığında ocak üstü dolapların temizlenmesi, ıslanan yerlerin devamlı kurulanması mutfağı temiz tutmak için önemlidir. Beyaz renkteki mutfak için ise çok fazla kimyasal temizlik maddesi kullanılmaması önerilir. Fazla temizlik maddeleri zamanla sararma ve aşınmalara yol açmaktadır. Mat beyaz mutfak dolapları ya da beyaz duvar kâğıdı yağı ve buharı kolay hapseder bu nedenle beyaz sabunlu ılık suyla silinmeleri kurtarıcı bir yöntemdir. Beyaz mutfak temizliğinde bulaşık deterjanı da uzun süre kalıcılık sağlayan temizleme yöntemlerinden biridir.

 

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Evimizi daha derli toplu ve her zaman tertemiz yapmanın yolları ...

26 Eylül 2023

Bugün bir çok okurumuzun işine yaracak bir yazı hazırladım.Bu devirde kadınların büyük b...

Ev Temizliğinde Yaptığımız Büyük hatalar

15 Eylül 2023

Çoğumuz makinede bulaşık bırakmamanın, kirli kıyafetlerin çamaşır makine de hemen yıkam...

Ahşap ve Laminat Parkeleri Parlatmak İçin İpuçları Nelerdir?  

5 Mayıs 2022

Ahşap ve Laminat Parkeleri Parlatmak İçin İpuçları Nelerdir?  Ahşap ve laminat parke gü...