Bilim İnsanlar El Kurutma Makinanın Niçin Zararlı Olduğunu Söylüyor?

9 Aralık 2020

Tuvaletler de bulunan el kurutma makinasının genelde daha hijyen olduğu sanılır. Öyle düşünmeniz çok normal. Ama bunun da bir riskinin olduğunu aklımızdan çıkarmamalıyız! Bilim insanlarının, yıkanan elleri sıcak hava veren kurutucularda kurutmanın ellerde daha çok bakteri oluşturacağını belirtiyor. Bunun insanlar için ne kadar güvensiz olduğu anlaşılmış oldu.

Şimdi sizlere bu konu hakkında bildiklerimizi paylaşacağız.

Sıcak hava veren el kurutma makinası etrafa bakteri bırakıyor.

Kullanımı daha kolay olmasından dolayı insanlar tarafından daha çok tercih ediliyor. Bir çok işletme de bu makinaları kullanıyor. Daha fazla kullanılması mikrop oluşturduğu daha çok düşünülüyor. Connecticut Üniversitesi, Quinnipiac Üniversitesinde yapılan araştırmalar sonunda farklı farklı el kurutma makinaları bırakarak böylece her tuvaletten örnek alabilmek için numune detaylarını laboratuvarda incelendi.

Elde edilen bu numunelerde kapalı olan kurutma makinalarının içinde yaklaşık 2 dakika da bakteri oluştuğu görüldü. Ama bu kurutma makinaları 30 saniye açık kaldığında kapakta değişiklik oldu. Açık olan bu kaplarda bakteri sayısı 18-60 arasından ortaya çıktığı görüldü.

Yapılan diğer araştırmalar ise bu bakterilerin birçoğu banyonun havasından kaynaklandığını gösteriyor. Daha çok cilt, bağırsak ve ayakkabı mikropları çıktı. Ayrıca el ile dokunulan yerlerde der bakterileri, zeminde ise ayakkabı bakterisi, klozetler ve yıkama kollarında ise dışkı bakterisi ortaya çıktı.

Tuvalette işiniz bittikten sonra temizlemeye başlamadan önce kapağı kapatmalısınız. Eğer kapatılmaz ise mikropların yayılmasını sağlayacaksınız. Çünkü tuvalette ve işiniz bittikten sonra her yıkadığınızda, etrafa dışkı bulutu veya idrar bakterisi olur. Tuvalete girdiğinizde kapak açık ise bütün mikroplar giysilerinize, çantanıza girecek ve odanın her yerine sinecektir. Bu sebeple en doğru olan yıkamadan önceden kapağı mutlaka kapatın.

Bunun ciddiyeti ne boyutta?

Sıcak hava veren el yıkama makinelerinde yeni yıkanmış ellerinizde mikropları diksede iyi olan şeylerde var. Yapılan çalışma sonunda bu mikropların zararsız oldukları ortaya çıktı. Yani sağlığı iyi olan kişilerde önemli hastalıkların oluşmasının imkanı yok. Bazen bunun bağışıklığı daha güçlü yapmasına katkı bile sağlayabilir.

Ama bağışıklığı düşük ve önemli hastalığı olanların bu makinalarda ellerini kuruturken dikkat etmeli. İçlerinde bazı zararlı mikroplardan dolayı hastaneye gitmeleri gerekebilir.

Diğer bir öneri olarak kağıt havlu kullanabilirsiniz.

Sıcak hava veren kurutucuları kullanırken önemli ve ciddi bir rahatsızlığın olma ihtimalinin çok düşük olduğunu unutmayın. Ama siz bu şansı kullanıp azaltmak istiyorsanız eğer, kağıt havlu kullanmalısınız. Bu şekilde ellerinizi kurutmanın en hijyenik yol budur.

Not: Kağıt havluyu daha sık kullanmanızı gerektirecek başka bir neden ise, kurutma makinaların için çokta temiz olmuyor!

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Meğer Makinemizde ki Bardaklar Bu Nedenle Çiziliyormuş

21 Eylül 2023

Bulaşık makinesi, deterjanın kalitesi, çok sık yıkama yapmak, yüksek ısıda yıkamak gibi ...

Mikrodalga Fırın Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

19 Eylül 2023

Mikrodalga fırınlar teknolojinin ilerlemesi ile birlikte mutfaklarımızda yer almaya başlayan ...

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?

30 Temmuz 2022

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?Plüton bir cüce gezegendir. Plüton’un Amerikalı as...

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?

29 Temmuz 2022

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?Eski zamanlarda olsaydık bunu sorduğunuz için alay konusu o...