Bir Patatese Gül Sıkıştırın ve Ne Olduğunu Görün

24 Ağustos 2021

Patatesle gül köklendirme işlemi ile balkonlarınızı inanılmaz bir şekilde renklendirme şansınızın olduğunu biliyor muydunuz? Patates yüksek nişasta ve suyu ihtiva ederek toprak altında yetişen bir sebzedir. İçerdiği nişasta ve su sayesinde pek çok bilimsel deneyin de bir parçası haline gelen patates yardımıyla mis kokulu rengarenk güller de yetiştirebilirsiniz. Hem de oldukça kolay bir yöntemle. Size bir gül hediye edilmiş olabilir veya sokakta yürürken yere düşmüş bir gül bulabilirsiniz. Önemli olan gülün sapı olsun yeter. Kökü olmadan patates yardımıyla gülü ekebilir ve balkonların güzel kokmasını, renklenmesini sağlayabilirsiniz. Nasıl mı? Adım adım nasıl yapacağınızı anlatıyoruz.

 

 

Adım Adım Gül Yetiştirme

Gülün ilk günkü gibi her zaman saksıda durması maalesef mümkün değildir. Bir süre sonra solmaya başlar ve kısa sürede yaprakları dökülür. Oldukça üzücü sonuçlara yol açan bu durumu patatesle gül köklendirme sayesinde unutun ve gülün yetişmesine şahit olun. Sadece bir gül sapı, bir patates, plastik bir şişe, yerleştirecek bir saksı ve biraz toprakla yaşanacak mucizeye hazır olun. Haydi başlayalım.

 

 

Adım 1

Gül dalını elinize alın ve tüm yapraklarını koparın. Çiçeğin olduğu bölümden yaklaşık 3 santimetre öncesinden çapraz olarak kesin. Kestiğiniz gül çiçeğini kurutabilir veya küçük bir çay bardağının içine biraz su koyarak vazo gibi kullanarak hayatına bir süre daha devam etmesini sağlayabilirsiniz. Çiçeğin bulunduğu bölümün tam aksi bölümü ekim yerimiz olacak. Bu bölümde yer alan dikenleri de temizlemeyi unutmayın. Bir sap halinde gül dalı elde edeceksiniz.

 

 

Adım 2

Şimdi elinize bir patates alın. Çok büyük olmasına gerek yok. Sadece gül dalını içinde tutabilsin yeter. Patatesle gül köklendirme için ortasına sapın gireceği genişlikte ama içinde oynamayacak biçimde bir delik açın. Şimdi bir önceki adımda hazırladığınız sapı bu deliğe yerleştirin. Gül dalını yerleştirdiğiniz zaman sap sallanmamalı ve patatesin altından çıkmamalı.   

Adım 3

Şimdi sıra ekim işleminde. Derin ve geniş bir saksı alın (uzun balkon saksı da olur) ve içine toprak koyun. Koyacağınız toprak miktarı patatesi örtecek ve biraz da üstüne çıkacak kadar olmalı. Gül dalı yerleştirilmiş patatesi bu toprağa yerleştirin ve üstünü örtün.

 

 

Adım 4

Bir pet şişe alın ve şişenin alt kısmını kesin. Ağız kısmını sakın kapatmayın. Bu şişeyi hazırladığınız ve ektiğiniz gül dalının üzerine koruyucu olarak yerleştirin. Patatesle gül köklendirme işlemi bu kadar kolay. Bundan sonra yapacağınız tek şey güneş gören bir yere koymak ve düzenli bir şekilde su vermek. Kısa sürede güller ortaya çıkmaya başlayacak.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Meğer Makinemizde ki Bardaklar Bu Nedenle Çiziliyormuş

21 Eylül 2023

Bulaşık makinesi, deterjanın kalitesi, çok sık yıkama yapmak, yüksek ısıda yıkamak gibi ...

Mikrodalga Fırın Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

19 Eylül 2023

Mikrodalga fırınlar teknolojinin ilerlemesi ile birlikte mutfaklarımızda yer almaya başlayan ...

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?

30 Temmuz 2022

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?Plüton bir cüce gezegendir. Plüton’un Amerikalı as...

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?

29 Temmuz 2022

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?Eski zamanlarda olsaydık bunu sorduğunuz için alay konusu o...