Bir Yıldızın Kara Deliğe Evrilme Süreci Nasıldır?

9 Kasım 2021

Bir Yıldızın Kara Deliğe Evrilme Süreci Nasıldır?

Gökyüzünde ki yıldızlar, geceyi muhteşem bir ışıkla aydınlatırlar. Yıldızlar antik çağlarda kutsal sayılmış ve verilen küme isimleriyle birçok mitolojik efsanenin temeli atılmıştır. Evrendeki yıldızların sayısı çok fazladır. Dünya üzerinde ki bütün sahillerin sahip olduğu kum tanelerinden daha fazla yıldız evren üzerinde mevcuttur. Yıldızlar çok büyük ve ihtişamlı olsalar da, belirli bir ömre sahiptirler. Eğer ölen yıldız büyükse kara deliği oluşturur, eğer ölen yıldız küçükse patlama sonrası nötron yıldızına dönüşür. Albert Einstein'ın genel görelilik teorisine göre: eğer ölen bir yıldızın kütlesi güneşin kütlesinin 3 katından fazlaysa, sahip olduğu yer çekimi kuvveti diğer kuvvetleri alt üst ederek kara deliği oluşturur. 

 

 

Yıldızın Kara Deliğe Evrilme Süreci

Karadelikler muhteşem bir çekim gücüne sahiptir. Işık bile kara delikten kurtulamaz ve ışık kara deliğin yakınından geçerse, karadeliğin olay ufkundan içeri doğru çekilir. Peki bir yıldız nasıl kara deliğe dönüşür? Cevabı süpernova patlamasında gizlidir. Yıldızlar ömrünü tamamladıktan sonra süpernova patlaması ile birlikte kalıntılar bırakır. Genellikle büyük yıldızların kalıntıları içeri doru çökmeye başlar ve olay ufkuna yaklaştıkça zaman yavaşlar ve bir süre sonra zaman tamamen durur. Yıldız bu evreye geldiğinde çökmeyi bırakır ve içe çöken donmuş bir nesne halini alır. Fakat kara delikler birçok farklı şekilde oluşabilirler. Kara deliklerin diğer oluşma sebebi yıldız çarpışmalarıdır. Yıldız çarpışmaları sonrasında kara deliklerin oluştuğuna dair birçok bilimsel araştırma bulunmaktadır. Küçük yıldız kalıntılarından oluşan nötron yıldızları eğer bir kara delik ile çarpışırsa yeni bir kara delik oluşturabilir. Bu muhteşem tespit 2004 yılında Nasa'nın swift teleskopu sayesinde yapılmıştır. Gelen gama ışın parlamaları üzerinde yapılan analiz bu sonuca ulaşılmasını sağlamıştır. 

Kara Delikler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kara deliklerin ulaşabileceği kütlenin herhangi bir limiti yoktur. En büyük kara delikler tahmini olarak 10 milyar güneş kütlesi kadar bir kütleye sahiptir. Bu büyük kütleli karadelikler genellikle galaksilerin merkezinde bulunur. Bir karadeliğin yok olması için gereken süre çok uzundur. Bilimsel olarak bu süre evrenin yaşının milyarlarca katı olarak hesaplanmıştır. Kara deliklerin içi ise yok olamaz çünkü yoğunlaşabileceği kadar yoğunlaşmış ve kendi içine yeterince çökmüştür. Kara delikler alev almazlar, çünkü kara deliğin içine giren maddelerin içinde ki atomlar tahminlere göre quark'larına bölünür ve diğer parçacıklarla birleşir veya bir kuantum döngüsüne sıkışabilirler. Veya hiçbir madde formunda olmayabilirler. Fakat bilinen şey şu ki bilim muhteşem kara deliklerin içine giren maddelerin tam olarak neye dönüştüğünü bilim henüz tanımlayamıyor.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

KIZIL GEZEGEN MARS VE BİLİNMEYENLERİ

2 Mayıs 2023

Mars, Güneş Sistemi'nde Dünya'ya en yakın dördüncü gezegendir ve "Kızıl Gezegen" olarak da ...

DUYGULAR VE ORGANLAR ARASINDAKİ İLİŞKİ

30 Nisan 2023

İbn-i Sina (veya Avicenna olarak da bilinir), 980-1037 yılları arasında yaşamış İranlı bir ...

VENÜS'ÜN DÜNYA ETRAFINDAKİ TAM DÖNÜŞÜ

2 Eylül 2022

Venüs veya Çolpan; Güneş’e en yakın ikinci, sıcaklık bakımından en sıcak gezegendir. Gü...

Fen Bilimleri Kaç Ana Başlıkta İncelenmektedir

14 Ağustos 2022

 Fen bilimleri; insanların maddesel çevresindeki nesneleri ve olayları deneyler, buluşlar v...