Bitkiler ile Tedavi Gerçekten Mümkün müdür?

16 Nisan 2022

Bitkiler ile Tedavi Gerçekten Mümkün müdür?

Alternatif tıp için oldukça önemli olan bitkiler ile tedavi seçenekleri günümüzde oldukça merak edilen ve araştırılan konulardan bir tanesidir. Fitoterapi olarak adlandırılan ve bitkiler ile tedavi yollarını inceleyen bilim uygulamaları çeşitli bitki tiplerinin tedavi edici olanaklarını araştırmaktadır. Geleneksel tedavi yöntemlerinin yanında iyileşme sürecini kısaltma olarak hedeflenen amaçlarda geleneksel tedavi yöntemleri reddedilmemektedir. Tam tersine geleneksel tedavi yöntemine ilave olarak doktorlarınıza danışarak başvurabileceğiniz bitkisel tedavi seçeneklerinde son yıllarda bir çok farklı yöntem denenir olmuştur. Konuya bir örnek vermek gerekirse kuşburnu bitkisinin romatizmal hastalıkların tedavisinde etkili olduğu özellikle geleneksel yöntemler ile bu hastalığın tedavisine tamamlayıcı bir unsur olarak kullanılması ile ilgili pek çok tıbbi görüş yer almaktadır. Bitkisel ürünler tedavi edici özelliklerinin yanı sıra tüketiminde dikkatli olunması gereken özellikle günlük kullanım ürünlerde mutlaka doktor onayı ile kullanılması tavsiye edilen besin grupları arasında yer almaktadır. Özellikle bazı bitki türlerinin fazla kullanımının insan sağlığını olumsuz etkilediği göz önüne alınır ise bunları danışmadan tüketmenin faydadan çok zarar getireceği aşikardır.

Fitoterapinin Önemi

Geçmişten günümüze pek çok insanın şifa bulmak üzere başvurduğu bitkiler ile iyileşen bir çok kişi bulunmaktadır. Fitoterapi alanında son yıllarda hız kazanan bir çok araştırma pek çok farklı bitki türünün canlılar üzerinde yaptığı olumlu etkiler ile ilgili bir çok makale yayınlanmıştır. Bir çok ülkede yaygınlaşan bitkisel tedavi seçenekleri uzman hekimler tarafından da kabul edilmekte ve pek çok ülkede bitkisel reçeteler ile tedavi edilen pek çok hastalık çeşidi bulunmaktadır. Fitoretapi yöntemlerine sadece hastalık ortaya çıktığında değil hastalıkların önlenmesinde de çok sık başvurulmaktadır. Özellikle bağışıklığımızı kuvvetlendirmek için çeşitli bitkisel şifa ürünleri mevcut olup doktorunuza danıştıktan sonra bu ürünlerden de rahatlıkla kullanabilirsiniz. 

Hastalık oluşumlarında sağlıklı beslenmenin önemi bilinen bir gerçektir. Fitoterapi yöntemi de bu alanda hem sağlıklı beslenerek hem de bitkilerin gücünden yararlanarak alternatif çözüm yolları sunan bir daldır. Fitoterapi alanında faydasından en çok yararlanılan bitkiler rezene, yaban mersini, kuşburnu, ısırgan otu , sarı kantaron, zencefil, zerdeçal, sarımsak,hünnap , çörek otu, ıhlamur, adaçayı, kudret narı gibi örneklerdir. Bunun dışında da pek çok yararlı bitki çeşidi bulunmaktadır.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Papatya Çayının Faydaları Nelerdir?

3 Nisan 2022

Papatya Çayının Faydaları Nelerdir?Papatya çayı hem kokusu ile hem de yatıştırıcı etk...

Zerdeçalın Bağışıklık Sistemine Etkileri

9 Mart 2022

Zerdeçalın Bağışıklık Sistemine EtkileriZerdeçal içeriğinde bulunan pek çok yararlı ...

Gül Suyu Nedir?

4 Mart 2022

Gül Suyu Nedir?Gül Suyu, birçok insanın sevdiğine özel günlerde hediye ettiği gül çiç...

Cadı Fındığı (Witch Hazel) Nedir? Faydaları Nelerdir? 

2 Mart 2022

Cadı Fındığı (Witch Hazel) Nedir? Faydaları Nelerdir? “Cadı Fındığı”, İngilizce...