Bitkisel Hayat Nedir?

20 Nisan 2022

Bitkisel Hayat Nedir?

Birçok insan bazı yakınlarından birçok insan ise bir zamanların ünlü sunucusu olan Kenan Işık sebebiyle bitkisel hayat ile ilgili bazı duyumlar almıştır. Tıbbın ilerlemesiyle birlikte göz korkutan bu durum, kişiyi doğal hayat akışından alıkoyan ve önemli bir sağlık sorunu olmasını engelleyemese de bir tedavisi var mıdır sorusunu akıllara getirmektedir. Bu soruyu yanıtlamadan önce öncelikle bitkisel hayatı açıklamaya çalışacağız.

Hasta koma geçirdikten sonra uyanmasına rağmen bilişsel işlevlerini tümüyle yitirmesi durumudur. Bu haldeyken bile uyanıklık durumu değişebilir, bazı hastalar gözlerini açabilir. Nefes alıp verme durumu normaldir ancak uyarılara bir cevap alınamaz. Hasta tuvalet kontrolünde bulunamaz. Tek bir kontrol listesi olmadığı için her hasta kendine özgü değerlendirilmeye ve izlenceye tutulmaktadır.

Bitkisel Hayattan Dönüş Var Mıdır?

Kısa bir süreye kadar bitkisel hayata giren insanların 'fişi çekilme' gibi bir durumu söz konusu idi. Ancak tıptaki gelişmeler ve örnekler bitkisel hayattan bazı insanların çıkabileceği mucizesini göstermiş oldu. Bitkisel hayat süresince hastanın beyin ölümü gerçekleşmediği için hasta yaşamaya devam etmektedir. Bu tür örneklerin incelenerek örnek teşkil etmesi de doktorları ve hasta yakınlarını ilgilendiren bir konu oldu. Bitkisel hayattan çıkan insanlar aktif olarak neredeyse her şeyi duyduklarını söyledi. Bu söylemde hastaların yaşama tutundukları fişlerin çektirilmemesi için bir sebep haline geldi. Böyle durumlarda hastanın psikolojik hali de göz önünde tutularak hasta yakınlarının daha pozitif içerikler paylaşmasını ve önemli bir ölçüde ilginin fayda sağlayacak şekilde olduğu tavsiye edilir hale geldi.

Her hastanın bitkisel hayata girme süreci ve hastalığın detayları farklı olduğundan bitkisel hayattan çıkış için kesin bir çözüm yöntemi bulunmamaktadır. Hastanın psikolojik durumunun yanı sıra bitkisel hayatın belirli bir süresinin olmaması ve değişken yapısı belirsiz bir sürece doğru hasta yakınını sürükler. Bazı insanlar onlarca sene bitkisel hayatta kalabileceği gibi bazı insanlar için bu süre daha kısa sürmektedir. Uyanma sebeplerindeki genel bir bilginin olmayışı hasta yakınlarını uzun vadede endişeye ve yorgunluğa sürüklese de, bitkisel hayattan uyanan insanlar için örneklerin olması bir umut niteliği taşımaktadır.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...