Biyoloji İle Sağlık İlişkisi

11 Mayıs 2022

Biyoloji İle Sağlık İlişkisi

Biyoloji ile sağlık ilişkisini ele almak için öncelikle biyolojinin tanımı yapılmalıdır. Biyoloji genel anlamıyla canlıların doğmasını, gelişmesini, üremesini gibi yaşam evrelerini konu edinen bilim dalıdır. Canlı bilimi olan biyoloji canlıların tarihten bu yana değişim ve gelişimi merak konusu olmuştur ve bu konu biyoloji bilim dalı altında toplanmıştır. Biyolojinin birçok alt bilim dalları vardır bunlar insan bilimi, bitki bilimi ve hayvan bilimi gibi alt dallar bulunmaktadır. Bilimin gelişmesiyle birlikte yaşayan bütün varlıkların ortak özellikleri olduklarının farkına varıldı. Bu sebeple yaşayan canlıları tümden gelerek yani bütüncül düşünerek incelenmeye başlanılmıştır. Biyoloji bilimi her zaman en önemli bilim dalı olmuştur.

Biyoloji ile sağlık ilişkisini ele almakta bir diğer önemli tanımsa sağlıktır. Sağlık, insanların doğumundan ölümüne kadar sahip olması gereken en temel ihtiyaçlarından biridir. İnsanın sağlıklı olmayınca hayat kalitesi düşer ve bir süre sonra hayattan zevk almamaya başlar. Canlıların doğası gereği yaşama iç güdüsü vardır ve buna göre hareket ederler. Sağlıklarını kaybettiklerinde ise bunu geri kazanmak için iç güdüsel hareket ederek kendini iyileştirmek için çareler aramaya başlar. Örneğin, bir kedi eğer hastalanırsa etçil bir hayvan olan kedi kendini iyileştirecek otlar arar ve bu otları yiyerek iyi olmayı bekler. İnsanlar da geçmişten günümüze kadar sürekli şifalı otların neler olduğunu araştırarak veya sağlıklarını kaybettiklerinde iyileşmek için ne gibi yöntemleri denemeleri gerektiği araştırmışlardır.

Canlı Biyolojisinde Sağlığın Önemi

Biyoloji bilimi günlük yaşantımızda yaşanılan pek çok sağlık açısından hayatımızı etkileyen şeyler için kullanılır. Bunlara birkaç örnek vermek gerekirse;

  • Grip ve nezle gibi hastalıklara virüslerin neden olduğu belirtilmektedir ve çözüm olarak iyi beslenmemizi ve kendimizi virüslere karşı korumak adına kalın giyinilmesi önerilmektedir.
  • Ağız ve dişlerimizde oluşan bir çok rahatsızlığın ağız ve dişimizde oluşan bakteriler yüzünden olduğu belirtilmektedir ve çözüm olarak  dişlerimizi her gün fırçalamamızı ve diş ipi kullanılması önerilmektedir.
  • Daha sağlıklı nefes almamız ve daha sağlıklı besinler tüketmemiz için havayı ve toprağı kirletmemiz gerektiğini yine bize biyoloji bilimi söylemektedir.
  • Sağlıklı nefes almamız için temiz bir çevre oluşturulması gerekmektedir. Bunun için ağaçlara ormanlara sahip çıkılması gerekmektedir. Hava kirliliklerini önlememiz gerekmektedir.
  • Sağlıklı besinler tüketilebilmesi için ise toprağa sahip çıkılmalı ve toprak kirliliğini önlenmesi gerekmektedir. Bunlar için ise atıkların doğaya bırakılmamalı ayrıştırılması gerekmektedir.
  • Geri dönüşüm yaparak gelecek nesilleri temiz ve sağlıklı bir dünya bırakılmalıdır.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...