Biyolojik Yaş Nasıl Hesaplanır?

29 Mart 2021

Yaşınızı tarihler etkilemez. Vücudunuzun yaşı ne söylüyorsa o yaştasınız. Yaş hesaplaması takvime göre yapılsa da, aslında insan vücudunda organların yıpranma süresi farklıdır. Böylece yaş hesaplama da farklı olur. Bu durumda o kişinin yaşı biyolojik yaş olarak belirtilir. İnsanın yaşı sadece vücuda göre yaşlanmamaktadır. Örneğin aynı yaşlarda olduğunuz kişilerin sizden daha genç yada yaşlı olduğunu görebilirsiniz. İşte burada kişiler arasında olan bu duruma biyolojik yaş diyoruz. Gelin birlikte biyolojik yaşımızı öğrenelim.

Biyolojik yaş hesaplama

Denge duruşu

İlk olarak gözlerinizi kapatın ve iki bacağınız üstünde durun ve birini kaldırın. Bu şekilde durun ve ne kadar sürede durduğunuzu karşınızda ki kişi süreyi tutsun.

Bu duruş şekli ile 30 yada daha uzun durabiliyorsanız siz 20 yaşındasınız, eğer bu süre 20 saniye ise 40 yaşında, 15 saniye de durduysanız 50 yaşında, eğer 10 saniye ve altı duruyorsanız siz 50 yaşın altında olan bir kişi gibisiniz.

Tepkileriniz

Belli bir yaştan sonra tepkiler azalır. Bunu öğrenebilmek için de, bir arkadaşınızın yardımı ile 50 cm olan cetveli baş aşağı gelecek şekilde aşağı tutarak ve sizde avucunuzu açık şekilde bekleyin. Cetveli bıraktığı anda yakalama çalışıyorsunuz.

Eğer siz cetveli 20 santim de tuttuysanız biyolojik yaşınız sizin 20 yaş. Eğer 25 cm de tutarsanız siz 30 biyolojik yaştasınız, 35 cm de tutarsanız 40 yaş, 45 cm de tuttuysanız 60 biyolojik yaştasınız demektir.

Deri esnekliği

Cilt belli yaşlardan sonra elastikliğini kaybedebiliyor. Bunu öğrenmek için yapmanız gereken şey iki elinizi derinizi çimdikler gibi 1 dakika tutun ve bırakın. Böylece derinizin eski haline gelme süresine göre bunu öğreneceksiniz. Bıraktıktan sonra eski haline 5 saniyede gelirse 30 yaş, sekiz saniyede eski haline gelirse 40 yaş, on saniye sürerse 50 biyolojik yaşındasınız demektir.

Hareket kabiliyeti

İlk olarak sağ ayağı yaklaşık 45 derece eğik şekilde sol ayak üstüne koyun ve elleri kalça üstüne gelecek şekilde o şekilde durun. Eğer 70 saniye duruyorsanız 20 yaş, 60 saniye 30 yaş, 50 saniye 40 yaş, 40 saniye 50 yaş, 30 saniye 60 yaş, 20 saniye 70 biyolojik yaşındasınız demektir.

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Meğer Makinemizde ki Bardaklar Bu Nedenle Çiziliyormuş

21 Eylül 2023

Bulaşık makinesi, deterjanın kalitesi, çok sık yıkama yapmak, yüksek ısıda yıkamak gibi ...

Mikrodalga Fırın Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

19 Eylül 2023

Mikrodalga fırınlar teknolojinin ilerlemesi ile birlikte mutfaklarımızda yer almaya başlayan ...

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?

30 Temmuz 2022

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?Plüton bir cüce gezegendir. Plüton’un Amerikalı as...

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?

29 Temmuz 2022

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?Eski zamanlarda olsaydık bunu sorduğunuz için alay konusu o...