Bizans Hata Toleransı (BFT) Nedir

24 Aralık 2021

Bizans Hata Toleransı

Bizans Hata Toleransı, özellikle dağıtılmış bilgisayar sistemleriyle ilgili olarak temel sorunlardan birini göstermeye hizmet eden ünlü bir soyutlamadır.

Birkaç Bizans generalinin bir düşman kentinin çevresinde kamp kurduğunu ve birbirleriyle yalnızca haberciler göndererek iletişim kurduğunu hayal edin. Şehre saldırmak ya da geri çekilmek konusunda ortak bir karar vermeleri gerekiyor. Bununla birlikte, generallerden bazıları haindir ve bir uzlaşmaya varılmasını engellemek için aktif olarak çalışabilirler. Hangi generallerin hain olduğuna dair mevcut bilgilerden bağımsız olarak sadık generallerin ortak bir eylem planına karar vermelerini sağlayacak bir sistem oluşturmak mümkün müdür?

Sorunun kapsamlı bir analizi, böyle bir algoritmanın mümkün olduğunu, ancak yalnızca generallerin üçte ikisinden fazlasının sadık olması durumunda mümkün olduğunu gösterir.

Bizans Hata Toleransının Artıları ve Eksileri

Bizans Hata Toleransının Artıları:

Önemli bilgi işlem gücü veya enerji kullanımı gerektirmez, çünkü her işlem bloğu için karmaşık denklemleri çözen herhangi bir madenci yoktur. Bu, onu iş kanıtından çok daha çevre dostu yapar.

İşlemler birden fazla onay gerektirmez. Düğümler bir işlem bloğu hakkında anlaşmaya varırsa, hemen onaylanır.

Tüm düğümler eyleme katılabildiğinden, hepsi ödülleri paylaşabilir. Hangi düğümlerin ödül kazandığı arasında, iş kanıtı ve hisse kanıtı olabileceği gibi bir fark yoktur.

Bizans Hata Toleransının Eksileri

Hiçbir çözüm mükemmel değildir ve Bizans Hata Toleransı da bazı önemli tuzaklar içermektedir. Bir tarafın düğümlerin büyük bir bölümünü kontrol edebildiği adını çoklu kişilik bozukluğu olan bir kadın hakkında yazılmış bir kitaptan almış olan Sybil saldırılarına karşı savunmasızdır. Ne kadar çok düğüm varsa, bir Sybil saldırısı başlatmak o kadar zor olur. Sürecin her adımında düğümler arasında iletişim gerektirir. Bu, ölçeklenebilirlik açısından bir sorun olabilecek zaman alır.

Bitcoin (BTC) gibi merkezi olmayan kripto para birimleri özünde dağıtılmış bilgisayar sistemleridir ve ağları, işlemleri işlemek ve bunları blok zincirinin sonuna eklemek için rekabet eden bağımsız kişiler veya kuruluşlar tarafından işletilen bireysel düğümlerden oluşur. Coğrafi olarak ayrılmış ve birbirinden veya herhangi bir merkezi otoriteden bağımsız düğümler ile hangi düğümlerin işlemler hakkında kötü niyetli olarak veya kazara hatalı bilgi sağladığını güvenilir bir şekilde bilmek imkânsızdır.

Bizans Hata Toleransı, dağıtılmış bir bilgisayar sisteminin, bu sorunun üstesinden gelmesine ve bazı düğümlerin yanlışlıkla veya kasıtlı olarak diğerleriyle aynı fikirde olmamasına bakılmaksızın tutarlı bir şekilde fikir birliği oluşturmasına izin veren özelliğini ifade eder. Bu, Bitcoin'in yalnızca düğümlerin üçte ikisinden fazlası sisteme sadık kalırsa iş kanıtı algoritması gibi teknik çözümlerle başarılabilir.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Borsa İstanbul Hakkında Bilgiler

31 Mayıs 2022

Borsa İstanbul Hakkında Bilgiler2013 yılına kadar İstanbul Menkul Kıymetler Borsası adı ...

Ekonomi ve İktisat Farkı Nedir?

31 Mayıs 2022

Ekonomi ve İktisat Farkı Nedir?İktisat ve ekonomi terimleri genellikle aynı anlamlarda kulla...

Piyasa Değerine Göre Şirketler

28 Mayıs 2022

Piyasa Değerine Göre ŞirketlerAraştırma ve değerleme şirketlerinin vermiş olduğu verile...

Corona Virüsün Dünya Ekonomisine Etkisi Nelerdir?

26 Mayıs 2022

Corona Virüsün Dünya Ekonomisine Etkisi Nelerdir?Corona virüs ülkemizi ve dünyada yer alan...