Blockchain Önemi Nedir?

2 Eylül 2021

Blockchain sistemi; bir kullanıcıdan diğer bir kullanıcıya risksiz ve güvenilir bir şekilde para aktarımı yapmak isteyenlere büyük avantajlar sunar. Blokchain; bilgisayardan tutulan kayıtların bağlı olmasına verilen attır. Bu kayıtların saklandığı defteri ise adı verilir. Blockchain diyen adı blok zinciridir ve şifreleme işiyle uğraşan uzmanlar tarafından ortaya çıkarılmıştır. Yapılacak iş bilgi üzerinden ilerler. Yapılan işin bilgisi ne kadar hızlı ve doğru bir şekilde yayılırsa o kadar güvenlikte olacaktır.

 

 

Blokchain, sadece izni olan kişiler tarafından erişilebilmeye Ve bu bilgiler üzerine değişiklik yapmaya imkan sağlayan bir sistemdir. Blokchain sisteminin içerisinde ev, araba ya da bir arsa olabileceği gibi patenti alınmış bir ürün, bir marka bulunabilir. Blokchain sistemi üzerinden ne kadar sipariş alınmış, ne kadarı tamamlanmış, yapılan ödemeler ve daha fazlası kolaylıkla takip edilebilir.

 

 

Tüm ülkeler arasında rekabet konusu olan bu Blockchain sistemi oldukça ilgi görmektedir. Çin devleti blok zincir teknolojisinin ülkesine dahil etmeye karar verince tüm dünyada blok zincir uygulamaları çalışmaları hız kazandı. Örneğin kendi topraklarında çıkan covit 19 hastalığının hızlı bir şekilde takibini yaparak tedavi sürecini hızlandırıp bir an önce bu hastalıktan kurtulmak için blokchain yöntemini kullandı. Bu yöntem ile hastalığı kısa sürede tespit ederek takibini yaptı ve hastalığı bitirdi.

 

 

Bitcoin sisteminden oldukça etkilenen blockchain, günümüz teknolojisini kullanarak yapılan işleri hızlandırıp insan yaşamına katkıda bulunmayı kendine amaç haline getirmiştir. Henüz yaygınlaşmamış olması bu teknolojinin başarısız olduğu anlamına gelmemektedir. İleri ki zamanlarda bilinirliğinin artmasıyla ve yapılan yatırımlarla birlikte özelikle büyük firmaların sürekli kullanacakları bir sistem haline gelecektir.

 

 

Blackchain Çalışma sistemi

Merkezi bulunsun ya da bulunmasın bir çok alanda blokchain sistemi kullanılır. Günümüz teknolojisinin sunduğu avantajlardan biri olan blok zincir teknolojisi, bir çok firmanın tedarikçi ararken güvenilir olması için yürüttüğü işlemleri yürüterek firmaların işini kolaylaştırmaya yarar. Blok zinciri sayesinde bir çok ihtiyaç ihtiyaç olmaktan çıkmıştır. Firmalar artık işlerini risksiz ve güvenilir yapabilir hale gelmişlerdir.

 

 

Blokchain Cüzdanı

Kripto para almak ya da göndermek istenildiğinde kullanılan dijital bir cüzdandır. Tıpkı TC kimlik numarası gibi özel bir kod ile işlerini yürüten blokchain sistemi cüzdanları gereken tüm güvenlik işlemlerini sağlarlar. Başka bir cüzdana işlem sağlamak için o cüzdanın kimlik numarasını bilmek yeterlidir .Burada dikkat edilecek şey kripto para cüzdanının özel anahtarının kimseyle paylaşılmamasıdır çünkü bu anahtar ile kripto para cüzdanına erişim sağlanması gerçekleştirilmektedir.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Borsa İstanbul Hakkında Bilgiler

31 Mayıs 2022

Borsa İstanbul Hakkında Bilgiler2013 yılına kadar İstanbul Menkul Kıymetler Borsası adı ...

Ekonomi ve İktisat Farkı Nedir?

31 Mayıs 2022

Ekonomi ve İktisat Farkı Nedir?İktisat ve ekonomi terimleri genellikle aynı anlamlarda kulla...

Piyasa Değerine Göre Şirketler

28 Mayıs 2022

Piyasa Değerine Göre ŞirketlerAraştırma ve değerleme şirketlerinin vermiş olduğu verile...

Corona Virüsün Dünya Ekonomisine Etkisi Nelerdir?

26 Mayıs 2022

Corona Virüsün Dünya Ekonomisine Etkisi Nelerdir?Corona virüs ülkemizi ve dünyada yer alan...