Böbrek Kanseri Çok Yaygın..Belirtileri Neler ?

10 Ekim 2020

Böbrek Kanseri

Böbrek kanserinin oluştuğu yer , böbrek tübülünde ve böbrek pelvisini'nin iki bölümünden oluşur.Böbrek kanseri , 50 ila 80 yaş arası insanlar için tehlike arz eder.Böbrek kanseri en yaygın kanser çeşididir.

Böbrek kanserinin başlaması bir yada iki böbreğin birden sağlıklı hücrelerini kaybettiğinde ve bu sağlıksız hücrelerin kontrolsüz hale geldiğinde ,böbrekte kortikal adı verilen bir tümör oluşur.Bu oluşan kitle eğer kötü huylu ise buna kanser deniz. Kanserli hücre de vücuda hızla yayılma özelliği gösterir.Buna ek olarak rahatsızlık veren her türlü tümör de kanserli olma ihtimali yüksektir.İyi huylu olan tümörler de , tümör büyür fakat vücudun diğer kısımlarına yayılmaz.

Böbrek Kanseri Hangi Belirtileri Gösterir

Böbrek kanserine yakalanmış bazı insanlar birazdan yazacağımız belirtileri yaşayabilirler.Tabi bazen de böbrek kanseri olmuş olan insanlar bu yazdığımız belirtilerin herhangi birini yaşamayabilirler.Buna ek olarak aşağıda vereceğimiz yazımızdaki belirtiler kanser belirtisi değil de başka hastalıkların belirtisi olabilir.

  • İdrarda kan görülmesi
  • Vücudun yan taraflarında veya sırt bölgesinde ağrılar yada basınç olması
  • Ayak bileğinde şişkinlik , bacaklarda şişkinlik
  • Tansiyon yüksekliği
  • Kansızlık yani kırmızı kan hücrelerinin düşük sayıldığı anemi
  • Yoğun iştah kaybı
  • Kilo vermek ve bu kilo vermenin nedeninin olmaması
  • Genellikle erkeklerde testis çevresinde varikosel damarların hızlı bir şekilde gelişmesi , böbrekte tümör olabilceğine işaret olabilir

Böbrek Kanseri Tedavisi

Prof.Dr. Murat Binbay yaptığı açıklamada böbrek kanseri tedavisi için kullanılan yöntem robotik cerrahi olduğudur.Prof.Dr. Binbay '' böbrek kanserinin tedavisi için hasta olan böbrekte bulunan kanserli doku çıkarılarak , böbrekteki sağlam dokuları korumaktır temel amaç.Bunu yaparak hastanın ileriki dönemlerde kalp hastalıkları ile uğraşma riskini azaltmaktır.

Bu tedavi yöntemi şimdilerde kapalı yöntem ve robotik cihazlar kullanılarak yapılıyor.Robotik cerrahinin sağladığı faydalar hastanın daha iyi iyileşip günlük hayatına hızla dönmesini sağlıyor.Eğer kanserli hücre fazlaca büyük ve çıkarılması pek mümkün değil ise ,kanserli olan böbrek komple alınır ve hasta yaşantısına tek böbrek ile devam eder.Tek böbrekle de insanlar hayatlarını kaliteli bir şekilde sürdürebilir.

Böbrek kanseri olamamak için sağlıklı yaşamaya özen gösterin.Bol su tüketimi böbrek sağlığı için çok önemli bol bol su için.Spor yapmak ve egzersiz de böbrek sağlığı için önemli aktivitelerdendir.Sigara ve alkol tüketimi kesinlikle yapmayın, bu alışkanlığa sahipseniz hemen bırakmanın yollarını arayın.

Sürekli sağlık kontrollerini yapmayı ihmal etmeyin.Yılda bir kez en az ''Check Up'' yaptırın.Sağlıklı yaşam tarzı ve yukarıda saydıklarımızı yaparak ve doğru önlemler alarak böbrek kanseri riski azalır vaya hastalık varsa hastalığın yayılması. ve evresinin ilerlemesi engellenir.

Böbrek Kanseri Ölüm Oranı

Böbrek kanseri yavaş yavaş ilerleyen bir kanser türüdür.Eğer kanserli hücre 4 cm'nin altonda ise yılda büyüme hızı ise 0.7 cm kadardır.Eğer böbrek kanserinin boyutu 7 cm ise buna 1. evre böbrek kanseri denir. 1. evre kanser türleri metastaz yapma oranı düşüktür.1. evre böbrek kanseri ve metastaz yapmamış börek kanseri olan kişiler kaliteli yaşama olanağına sahiptir.

Kanser ileriki evrede ve metastaz yapmış ise durum biraz daha zorlaşır.Genelde bu durumlarda ameliyat önerilir ve ameliyat kesinlikle düşünülmesi gereken bir tedavidir.

Böbrek kanseri tüm vücuda yayılmış ise ölümcül olma oranı yüksektir.Buradaki önemli nokta ise böbrek yayılmadan tedavi yolları aramak ve erken teşhis.böbrek kanseri iseniz ve kanser boyutunuz 7 cm'in altında ise böbreğinizi aldırmadan ve kaybetmeden kanserli hücre alınarak tedavi şansınız çok yüksektir.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...