Böbrek Taşı Nedir?

10 Aralık 2021

Böbrek Taşı Nedir?

Böbrek taşı, vücuttaki kanı atık ve zehirli maddelerden arındırmakla görevli olan böbreklerde oluşan, mineral ve tuzlardan meydana gelen tortulardır. Böbrek, vücutta dolaşan kanı atıklardan ayırarak süzer kanı tekrar vücuda dağıtır ve arta kalan tortuların vücuttan atılmasını sağlar. Bu işleyiş esnasında vücuttan atılmayan tortular böbrek taşlarını oluştururlar. Böbrek taşları her iki böbrekte görülebileceği gibi tek böbrekte de görülebilmektedir.

Böbrek taşı oluşumu yaşam tarzınıza, alışkanlıklarınıza ve genetik faktörlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Engelleyici önlemlerin alınmaması, yaşam tarzında belirli değişiklikler yapılmaması böbrek taşı oluşumu riskinin yüksek olmasına neden olan etmenlerdir. Böbrek taşı oluşmasını engellemek adına yaşam tarzınızdaki değişiklikler çok önemli bir rol oynamaktadır.

Böbrek Taşı Düşürme Yöntemleri Nelerdir?

Böbrek taşı düşürme yöntemleri arasında hızlı tüketimden kaçınmak, bol su tüketmek, egzersiz yapmak gibi önlemler taş oluşumunu önleyici faktörler olarak sayılabilir. Lif oranı yüksek gıdalar tüketmek böbrek taşı oluşumu için etkili bir yöntemdir. Beslenmenin taş oluşumu üzerindeki etkisi büyüktür bu yüzden lif oranı yüksek meyve ve sebze tüketmek önleyici yöntemlerden sayılabilir. Ancak bazı sebze ve meyvelerde oksalat miktarı fazla olduğu için onlardan kaçınmak gerekiyor. Gerekmedikçe fazladan kalsiyum alınmaması da böbrek taşı oluşumu üzerinde etkilidir. Ani kilo kaybından kaçınmak, çay kahve tuz tüketimini sınırlandırmak, bol su tüketmek ve hareketi çoğaltmak taş oluşumunu engellemek için tavsiye edilen yöntemlerdir.

Saydığımız önleyici davranışlar haricinde bir hastanede doktor gözetimiyle yapılan müdahalelerde bulunmaktadır. 4mm'nin altındaki taşlar için bitkisel tedavilerin işe yaradığı doğrudur. Ancak doktorunuza danışmadan böyle bir tedaviyi kendi başınıza uygulamanız tavsiye edilmez. Böbrek taşı tedavisinde ilaç kullanılabilir. Böbrekte oluşan taşın daha rahat bir şekilde düşürülebilmesi için kasları gevşeten ilaçlar doktor tarafından yazılabilir. Ses dalgalarıyla taşların kırılması yöntemi uygulanarak taşlardan kurtulmak mümkündür. Dışarıdan vücuda ses dalgalarıyla titreşim yayarak taşları kıran bu yöntemde kırılan taşlar idrarla vücuttan atılır. Üreteroskopi ile hastanın idrar yolundan ince ve kıvrımlı aletlerle girerek böbreğe ulaşılır ve lazer yöntemiyle taşlar kırılır. Bu işlem genel anestezi altında gerçekleştirilir. Perkütan Nefroiltotomi işlemi ise 2cm' den daha büyük taşlar için yapılan kapalı bir operasyondur. Genel anestezi altında yapılan işlemde hasta yüzüstü yatırılır ve sırttan böbreğe girişi sağlamak için küçük bir kesi açılır. Açık böbrek taşı ameliyatları ise günümüzde çok fazla tercih edilmez. %1 şeklinde gerçekleşen bu ameliyatlar taşın çok büyük olduğu ve anormal anatomiye sahip hastalarda tercih edilmektedir.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...