Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bitkisel Ürünler

14 Ocak 2022

Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bitkisel Ürünler

Boğaz ağrısı, viral ve bakteriyel enfeksiyon ile meydana gelen hastalıktır. Her yaşta görülebilen boğaz ağrısı çeşitli nedenlerden dolayı olabilir. Boğaz ağrısı yaşayan bireyler de yutkunma zorluğu, yemek yiyememe ve sürekli olarak boğazı kuru hissetme durumları da yaşanmaktadır. Boğazların tahriş olması da boğaz ağrısına neden olabilecek bir durumdur. Çok soğuk veya çok sıcak şeylerin tüketimi, alkol, sigara gibi zararlı maddelerin kullanımı veya belirli hastalıklar boğaz ağrısını tetikler. Boğazda ağrı yaşanması yorgunluk, vücut ağrıları, lenf bezlerinde şişlik gibi etkileri de vücutta gösterebilir. Boğaz ağrısı için alternatif tıp da denilebilen evde tedavi yöntemleri kullanılabilir. Ancak uzman bir hekim muayenesi ile gerekli tedavinin belirlenmesi oldukça önemlidir. 

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Boğaz ağrılarında yaşanan belirtiler hastalığın tedavisi için de önemlidir. Evcil hayvan tüyleri, soğuk algınlığı, farenjit gibi rahatsızlıklarda boğaz ağrısına neden olabilir ve yaşanabilecek belirtilerde de değişiklikler gösterir. Boğaz ağrısına ne iyi gelir? sorusuna cevap olarak da farklı alternatifler sunulabilir. Boğaz ağrısına iyi gelen şeyler ise şu şekildedir;

  • Bal
  • Tuzlu su ya da sirkeli su karışımı ile gargara yapılması
  • Papatya çayı
  • Nane limon çayı
  • Rezene çayı
  • Sarımsak tüketimi
  • Acı biber ya da acılı çorba tüketimi
  • Bol su tüketimi
  • Bol C vitamini tüketimi

Boğaz ağrısı, farklı nedenlerle yaşanılabilir bir rahatsızlıktır ve tedavi yöntemleri de yaşa ve rahatsızlığın durumuna göre değişebilir. İltihaplanma ya da bademciklerin çok fazla şişmesi ile boğaz ağrısı meydana geldiğinde uzman hekim önerisi ile antibiyotik kullanımı devreye girmektedir. Boğazlarda yanma, acı ve ağrı hisleri veren rahatsızlıkta bol su tüketimi ve C vitamini desteği oldukça önemlidir.

Boğaz Ağrısı Neden Olur?

Boğaz da ağrı olarak ifade edilen ve tüm vücutta etkilerini gösteren rahatsızlık birçok nedenden dolayı olabilir. Grip, nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıkların da belirtilerinden biri boğaz ağrısıdır. Virüs ve bakterilerden meydana gelen boğaz ağrısı, farklı tedavi yöntemleri ile tedavi edilebilir. Mevsimsel alerjiler, hayvanlara, parfüm veya deterjanlara karşı olan alerjik hassasiyet de boğaz ağrısı nedenleri içinde sayılmaktadır. Tedavide ilk nokta uzman hekime danışmak olmalıdır. Bilinçsiz ilaç kullanımı ve yanlış tedavi yöntemleri olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Bitkiler ile Tedavi Gerçekten Mümkün müdür?

16 Nisan 2022

Bitkiler ile Tedavi Gerçekten Mümkün müdür?Alternatif tıp için oldukça önemli olan bitk...

Papatya Çayının Faydaları Nelerdir?

3 Nisan 2022

Papatya Çayının Faydaları Nelerdir?Papatya çayı hem kokusu ile hem de yatıştırıcı etk...

Zerdeçalın Bağışıklık Sistemine Etkileri

9 Mart 2022

Zerdeçalın Bağışıklık Sistemine EtkileriZerdeçal içeriğinde bulunan pek çok yararlı ...

Gül Suyu Nedir?

4 Mart 2022

Gül Suyu Nedir?Gül Suyu, birçok insanın sevdiğine özel günlerde hediye ettiği gül çiç...