Boğazım ağrıyor.. Bu koronavirüs belirtisi mi ?

12 Ekim 2020

Mevsimsel değişikliğe bağlı olarak ve havaların soğumasıyla birlikte sık sık boğaz ağrısı yaşayan insanlar çoğaldı.Ve bu virüsün var olduğu dönemde olması da bizleri tedirgin eden bir konudur. Boğazım ağrıyor acaba korona mı oldum.Bizler bugün yazımızda sizlere hangi boğaz ağrısı korona hangisi değil anlatmaya çalışacağız.

Birçoğumuz boğaz ağrısı yaşamaya başlayınca acaba boğaz ağrım koronavirüs belirtisi mi diye araştırmaya başarız .Koronavirüs dünya üzerinde bir çok insanı enfekte etti ve bir çok can aldı ve hala artarak can almaya ve insanları enfekte etmeye devam ediyor.Bu sebepten ötürü insanların tek merak ettiği şey var oda koronavirüs semptomları nelerdir?

Boğaz ağrısı yeni koronavirüs belirtisi mi?

Boğazınızda ağrı varsa bu durum koronavirüs enfeksiyonunun bir belirtisi veya uyarısı olabilir. Koronavirüsün en belirgin belirtisi olarak yüksek ateş , devamlı öksürük ,tat ve koku alımında kayıp olarak biliniyor.

Ama bunlara ek olarak bazı hasta gruplarında burunda akıntı , boğaz kısmında ağrı burunda tıkanıklık , eklem ve kas ağrısı ,buna ek olarak ishal durumu vardır.Genellikle koronavirüs vakalarında boğaz ağrısı azdır ve yavaş yavaş ilerleyerek başlar .Bu mevsim geçişi dönemlerinde genellikle boğaz ağrısının sebebi covid-19 'dan ziyade soğuk algınlığına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

Tabi ki sizde boğaz ağrısı varsa yada herhangi diğer belirtiler mevcutsa muhakkak kendinizi izole edip karantinaya alınız.Bunlara ek olarak da en yakın hastahaneye gidip bir test yaptırmanız gerekir.

Boğazımda ağrı , yüksek ateş veya öksürük durumum var ne yapmalıyım ?

Boğaz ağrınıza ek olarak diğer korona semptomlarınız varsa hemen acil bir şekilde test yapmanızı öneririz.Devamlı ve şiddetli bir öksürük veya yüksek ateş ile beraber boğazınızda ağrı varsa muhtemelen koronavirüse yakalanmışsınızdır.

Bu durumda yapmanız gereken ilk şey test yaptırıp , temasta bulunduğunuz kişileri arayıp durumunuzu bildirerek , durumunuz netleşene kadar temaslı olan kişilerinde izole olarak beklemesini sağlamak olmalıdır.Test sürecinizde durumunuzun netliği ortaya çıkana kadar evden dışarı çıkmayınız.Buna ek olarak evde yaşadığınız diğer kişiler de evde kalıp izole bir şekilde sonucu beklemelisiniz.

Sonuçlarınız negatif olursa normal hayatınıza dönüp işinize dönebilirsiniz.Ama sonuç tam tersi pozitif çıkarsa o zaman lütfen 15 gün izole yaşayınız ve evden çıkmayınız.

Sadece boğazım ağrıyor ne yapmak gerekir ?

Şayet kendinizden çok şüphe duyup acaba korona mı oldum diyorsanız muhakkak 112 'yi arayınız.Sadece tek belirti varsa ve şüphe duyuyorsanız koronavirüsün daha fazla yayılmasını önlemek amacıyla hastahaneye gitmeden 112'yi arayıp daha detaylı bilgi almalısınız.

Koronavirüsün diğer farklı semptom ve belirtileri neler ?

  • Öncelikle yüksek ateş varlığı çok yaygın olan bir koronaviürüs belirtisidir.Ateşi anlamak için bu durumda ateş ölçere bile gerek duymadan sırtınıza ve göğsünüze dokunduğunuz an hissedilir sıcaklık olarak anlamak mümkün.
  • Çok yeni ve kuru bir şekilde öksürük diğer koronavirüs belirtisidir.Bu öksürüğün korona olması için bir saatten fazla devam eden öksürük yada bir gün içerisinde 3 veya daha fazla öksürük anlamını taşır.
  • Yeni başlamış devamlı ve sürekli öksürük buna eşlik eden yüksek ateş ,tat alma ve koku almada kayıp korona'nın temel belirtisi olarak anlaşılmaktadır.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...