Boşanmak İçin Hangi Şartlar Gereklidir?

16 Ekim 2021

Boşanmak, evlenmek kadar normal olan ve çiftlerin geçinemediği, sıkıntı yaşadığı durumda birbirlerinden ayrılmak yani evliliklerini bitirmek için başvurdukları yasal bir yoldur. Genelde şiddetli geçimsizlik üzerinden gerçekleşen bu davalar aldatma, küçük düşürücü hareketler uygulama, kötü muamele ya da fikir uyuşmazlığı gibi sebeplerden de gerçekleşebiliyor. Günümüzde artan boşanma davaları da gençlerin evliliğe bakış açılarını değiştirmekte ve onları evlilikten uzaklaştırmaktadır.

Hangi Durumlarda Boşanma Seçeneğine Başvurmalıyım?

Yukarıda belirttiğimiz durumlar boşanmak için geçerli durumlar olsa da şiddet, aldatma gibi durumlar haricinde yaşanan diğer durumlarda ilk önce düzeltmek için uğraşmanız hem sizin hem de partneriniz için daha iyi olabilir. O an hangi yanlışı, olumsuz durumu yaşıyor iseniz bunu düzeltebilir, ilişkinize baştan başlayabilirsiniz. Eğer düzeltemiyor ve her seferinde daha kötüye gidiyorsanız o zaman boşanma seçeneğine başvurabilirsiniz. 

 

Boşanmak İçin Ne Yapmalıyım?

Boşanmak için öncelikle boşanma nedenlerini tanımlamak ve bu nedenlere göre dilekçe ve belgeleri hazırlamak gerekir. Boşanma gerekçesi tek bir neden olabileceği birçok nedenin bir araya gelmiş olmasıyla da oluşabilir. Boşanma kararı verdikten sonra yapmanız gereken ilk şey bir boşanma avukatı bulmak olmalı. Avukat bulmak işlemlerin neredeyse hiçbiri için uğraşmamanızı sağlayacak, sizi her konuda bilgilendirecek, sizlerin yerinize şartları yerine getirecektir. Peki bu şartlar nelerdir?

 

  1. Boşanma davası için gerekli dilekçe.
  2. Kimlik Kartı veya farklı bir ülkede yaşanıyorsa pasaport.
  3. Varsa Avukat için vekaletname.
  4. Boşanma davası için gerekçe gösterilen dilekçedeki sıkıntıyı kanıtlayacak deliller.
  5. Eğer anlaşmalı bir boşanma ise anlaşma protokolü.

 

Boşanma davalarında hatta bütün davalarda tanıkların dinlenmesi ve delillerin incelenmesi oldukça önemlidir. Eğer tanığın dediği ile delilde incelenenler uyuşmaz ise açtığınız dava çok farklı yerlere gidebilir. Bu deliller, telefon dökümleri, darp raporları, ses ve video kayıtları, kredi kartları vb. şeyler davada delil olarak kullanılabilir. Özellikle şiddet, aldatma vb. içeren davalarda delil oldukça önemlidir çünkü bazen insanlar sahtekarlık yapıp karşısındaki kişiyi haksız yere suçlamaya teşebbüs eden insanların sayısı maalesef ki hiç az değil. Bu yüzden dava açmayı düşünüyorsanız dava için ciddi delillere sahip olmalısınız

 

Ülkemizde boşanma davaları genel olarak şiddet sebebiyle yaşanmaktadır. Fiziksel şiddet, Psikolojik şiddet davaları oldukça yaygın olsa da maddi sorunlar, aldatma ve uyuşmazlık gibi konular da az denemeyecek kadar fazla görülmekte. Boşanmak her evli çiftin en doğal haklarından biridir. Anlaşamayan, problem yaşayan çiftler önce hatalarını düzeltmek için çalışmalı ve eğer düzeltemiyorsa bu yola başvurmalıdır.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Anarşizm ‘in Öğretisi Nedir?

1 Eylül 2022

Anarşizm‘in öğretisi nedir? Sorusu insanların birbirlerine sıklıkla sorduğu bir sorudur. He...

Dünyaca Tanınan Türk Ressamlar

1 Eylül 2022

Dünyaca Tanınan Türk Ressamlar yazımızda hem dünyanın dört bir yanına duygularını dağıt...

Batıl İnanç Nedir?

1 Eylül 2022

Batıl inanç nedir? Sorusu son zamanlarda sıkça karşımıza çıkan bir durum halini aldı. Bun...

EN ÇOK İZLENEN FİLMLER

30 Ağustos 2022

Tüm zamanların en çok izlenen ve hasılat yapan filmleri neler? 1. AVATAR James Cameron...