Botoks Nedir?

7 Mart 2022

Botoks Nedir?

Botoks, tıp dilinde botulinum toksini olarak adlandırılan bu işlemde clostridium botulinum adlı bakteriden elde edilen bir toksinin uygulanmasıdır. Sinir uçlarında iletim görevi gören maddelerin salınımlarını engelleyen ve sinirler ile sinirlerin ulaştığı tüm organlar arasında iletimi durdurur ve etkilerini gösterirler. Sinir iletimin durması, sinirin ulaşmış olduğu organın işlevlerinin azalmasını veya tamamen yok olmasına da yardımcı olmaktadır. Estetik ve kozmetik amaçlar ile mimik kaslarının hareketleriyle ortaya çıkan yüzdeki kırışıkları azaltma, oluşumunu engellemek ve aşırı terleme olan bölgelerde terlemeyi azaltma için de kullanılır. Son zamanlarda kronik migren ve diş tedavilerinde de kullanılmaktadır. 

Botoks Hangi Alanlarda Kullanılmaktadır?

Botoks günümüzde birçok alanda uygulanmaktadır. Bunlar;

  • Kırışıklık tedavisi
  • Yüz şekillendirme
  • Aşırı terleme
  • Migren
  • Diş tedavileri sıralanabilir.

Botoks Nasıl Yapılır?

Botoks, enjeksiyon şeklinde uygulanmaktadır ve ağrılı bir işlem değildir. Enjeksiyon esnasında yaptıran kişilerde hafif bir ağrı hissetme durumu olabilir. Minik kasların hareketlerinde azalma istediğinde mimik kaslarının içine, terleme şikâyetinin azalması istenildiğinden deri içerisine enjeksiyonlar yapılmaktadır. botoksların etkisi yapılan enjeksiyon işleminin ardından 3 ila 4 gün arasında başlar ve ilk hafta içerisinde tam olarak oturur ve etki süreleri de 4 ila 6 ay arasında değişiklik gösterir. Botoks, etkisini yitirdikten sonra işlem yeniden yapılabilir. 

Sağlık üzerinde hiçbir olumsuz etkisi ya da yan etkisi olmayan bu işlem uzman doktorlar tarafından yapıldığında ancak gerçek sonuçlar alınabilir. Uygulama sonrası geçici bir şişlik, morarma ve çok nadirde olsa göz kapaklarında düşüş gösterilebilir. 

Bu işlemin ardından kişilerin uzun süre dinlenmeleri gerekmez. Operasyonun hemen ardından gündelik hayata rahatlıkla devam edilmektedir. Ancak bazı hareketleri yapmaktan da geri kalmaları gerekir. Örneğin; yüz kaslarını çok germe, uzun süreli eğilme gibi. 

Botoks işlemi sonrası kişiler, yaklaşık 4 saat kadar başlarını yüksekte tutmalıdır. Öne doğru eğilmemeli ve uzanmaktan kaçınmalıdır. İşlemin sekiz saat sonrasında ılık su ile yüze hasar vermeden duş alınabilir. Duş esnasında yüzü ovalamaktan kaçınılmalıdır. Yüz yıkama esnasında ise soğuk su kullanımına dikkat edilmelidir. 

Günümüzde pek çok insan yukarıdaki nedenlere bağlı olarak botoks uygulamalarından faydalanılmaktadır. Ancak bu işlemler uzman doktorlar gözetiminde yapıldığında etkili sonuçlar vermektedir. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Bu Baharat İle Cildinizdeki Kırışıklıklardan Kurtulun

29 Eylül 2023

Belli bir yaştan sonra cildimizin kırışıklıklarına engel olmak mümkün değil. Tüm dünya...

GENÇLEŞMEK İÇİN TATLI BADEM YAĞI

8 Ağustos 2023

Tatlı badem yağı, tatlı bademlerin soğuk presleme yöntemiyle elde edilen bir bitkisel yağdır...

YAŞLILIK LEKELERİNİ BİTİRMEK KOLAY !!

5 Ağustos 2023

Yaşlılık lekeleri, güneş ışığına maruz kalma nedeniyle ciltte oluşan kahverengi lekelerdi...

PAPATYANIN FAYDALARI

12 Temmuz 2023

Papatyanın birçok faydası vardır. İşte papatyanın sağlık ve güzellikle ilgili 50 faydasın...