Botoks Nedir? Faydaları Nelerdir?

18 Mart 2022

Botoks Nedir?

Botoks başta estetik olmak üzere birçok alanda uygulanır. İlk etapta tıbbi bir uygulama olarak ortaya çıkan botoks şaşılık tedavisinde kullanılmıştır. Botoks hem tedavi edici hem de koruyucu nitelikte bir uygulamadır. Botoks uygulaması; yüz spazmfı, yüz felci, aşırı terleme, vücudun farklı bölgelerindeki kas spazmları, migren, diş gıcırdatma ve çene kasılması gibi birçok medikal tedavide kullanılmaktadır.

Botoksun en yaygın kullanımı günümüzde yüz estetiği ve aşırı terleme tedavileridir. Botoks uygulaması son derece hızlı ve pratik bir işlemdir. Bu işlem ilgili bölgeye Clostridium Botulinum toksininin enjekte edilmesiyle profesyonel kişiler tarafınca uygulanır. Yalnız enjekte edilen bölgeye etki eder ve sinir uçlarında iletimi sağlayan maddelerin salınımını önler.

Yüz Kırışıklıklarında Botoks Tedavisi

Yüz bölgesindeki mimik kaslarının çalışması ve genetik faktörler zaman içerisinde daha görünür hale gelen çizgiler oluşturur. Bu çizgiler en çok kaş arası, alın, göz kenarı ve dudak çevresinde oluşur. Botoks uygulaması sayesinde mimik kaslarının çalışması azalır. Bu sayede kas hareketlerinden kaynaklı olarak ortaya çıkan çizgilenme azalmış olur. Yüz kırışıklıklarından kurtulan birey, çok daha genç bir görünüme kavuşur. 

Aşırı Terlemede Botoks Tedavisi

Özellikle hayat kalitesini bir hayli düşüren ve kişinin özgüven kaybetmesine neden olan aşırı terleme, botoks ile tedavi edilebilmektedir. Botoks uygulaması sayesinde ter bezleri ve sinir uçlarının arasında iletim durdurulabilir. Böylece ter bezleri daha az çalışır.

Diş Gıcırdatmada Botoks Tedavisi

Diş gıcırdatma, genellikle uyku esnasında olan güçlü çene hareketleriyle ortaya çıkar. Uyku esnasında ortaya çıktığından bireyler genellikle bu eylemin farkına varamazlar. Diş gıcırdatma; dişlerde aşınma, çene ekleminde ağrı, kronik baş ağrısına sebep olmaktadır. Diş hekimlerince uygulanan tedavinin ve gece plağı tedavisinin yanında masseter botok tedavisi de olumlu sonuç vermektedir.

Migren Tedavisinde Botoks Uygulaması

Kas gevşetici etkisi de olduğu bilenen botoksun bir diğer kullanım alanı migren tedavisidir. Özellikle uzun süreli baş ağrısı ve gerilim tipi baş ağrısı olan hastalarda uygulanan ilaç tedavisine yanıt alınamaması, ilaçların yan etkilerini tolere edemeyen hastalara botoks tedavisi de önerilmektedir.

Tik Tedavisinde Botoks Uygulaması

İstemsiz ataklar halinde meydana gelen tikler, tekrarlayan nitelikte kas kasılmalarına ve istem dışı hareketlere neden olur. Ayrıca geçici ya da kalıcı olan hareket bozukluklarına sebep olmaktadır. Tik tedavisinde kullanılan botoksun kas içine enjekte edilmesiyle o kas ve kas gruplarına ulaşan sinir uçları geçici olarak devre dışı bırakılıyor. Böylece kasların sebep olduğu aşırı kasılma ve istemsiz hareketler ortadan kaldırılır. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Bu Baharat İle Cildinizdeki Kırışıklıklardan Kurtulun

29 Eylül 2023

Belli bir yaştan sonra cildimizin kırışıklıklarına engel olmak mümkün değil. Tüm dünya...

GENÇLEŞMEK İÇİN TATLI BADEM YAĞI

8 Ağustos 2023

Tatlı badem yağı, tatlı bademlerin soğuk presleme yöntemiyle elde edilen bir bitkisel yağdır...

YAŞLILIK LEKELERİNİ BİTİRMEK KOLAY !!

5 Ağustos 2023

Yaşlılık lekeleri, güneş ışığına maruz kalma nedeniyle ciltte oluşan kahverengi lekelerdi...

PAPATYANIN FAYDALARI

12 Temmuz 2023

Papatyanın birçok faydası vardır. İşte papatyanın sağlık ve güzellikle ilgili 50 faydasın...