Boy Uzatma Egzersizleri | Boy Uzatma Yöntemleri

9 Eylül 2021

Boy uzatma teknikleri içinde pek çok farklı egzersiz vardır. Boy uzatmak için kesinlikle düzenli ve de istikrarlı olarak çalışmak gerekir. Kendinize uygun olan yöntemi seçmeniz devam sağlamak açısından çok daha uygun olacaktır. Bunların yanında boy uzatma yöntemlerini uygulaması yapılırken diğer yandan da beslenmeye dikkat etmek çok büyük önem taşır. Boy uzatma yöntemleri genel olarak esneme ağırlıklı olan egzersizlerden geçer. Esneyecek kaslar zamanla açılır ve de boyun uzamasını kolaylaştırır.

Etkili Boy Uzatma Yöntemleri

Boy uzatma yöntemleri uygulanırken tüm dikkat edilmesi gerekenler ve de bazı yöntemler vardır. Bunlar şu şekildedir: 

Bara Asılma: Bu egzersizin uygulanması barfiks aleti ile yapılır. Bara eller omuz genişliğinde açılarak tutunulur. Hemen ardından da tüm vücut yükü kollara verilip bara asılınır. Bu hareket tüm kasların bu esnemesini ve de açılmasını sağlar.

Cobra Egzersizi: Bu egzersizi yapmak için öncelikli olarak mata yüz üzeri uzanılır. Bacaklar kalça seviyesinde konumlandırılır ve de ayak parmak uçları geriye gerdirilir. Tüm vücut ileriye uzatılıp gergin ve de düz bir pozisyon alınır. Ardından da eller omuzların genişliğinde açıp mat üzerine koyulur. Eller yere bastırılıp üst gövde olabildiğince kaldırılır. Bu sırada baş geriye atarak vücut esnetilir. Düzenli nefes alışverişi sağlamak önemlidir. Bu egzersiz 10 tekrar ile birlikte 3 set halinde uygulanabilir.

İp Atlama Egzersizi: Bu egzersiz için de antrenman ipi veya normal ip de kullanılabilir. Çok sert olan zeminlerde uygulama yapmamanız tavsiye edilir. Bu egzersiz sırasında darbe emici özellikli olan spor ayakkabı tercih edilmelidir. İpleri ele alınıp ayaklar kalça genişliğinde açılır. Hemen ardından egzersize başlanır. Egzersiz yarım saat uygulanmalıdır.

Köprü Egzersizi: Bu egzersiz için önce mat üzerine sırt üstü yatılır. Bacaklar kalçaların genişliğinde açılır ve de kollar iki yana koyulur. Dizler kırılır ve ayaklar mata basılır. Alt gövde kaldırılıp kalça havaya kaldırılır. Köprü pozisyonunda 15 saniye kalınarak esnemeye çalışılır. Hemen ardından da başlangıç pozisyonunuza dönülüp hareket tekrarlanır. Bu egzersiz ise 15 tekrar ile birlikte 3 set halinde uygulanabilir. Bel üzerinde herhangi bir rahatsızlık var ise bu hareket uzman bir doktora danışılmadan yapılmamalıdır.

Yüzme Egzersizi: Yüzme egzersizi de diğer bir boy uzatma yöntemidir. Her gün düzenli bir şekilde havuz veya denizde yüzme egzersizi yapılmalıdır. Düzenli olarak uygulandığında çok verimli sonuçlar alınabilir.

Tüm bu boy uzatma egzersizleri sırasında vücut fazla zorlamadan ve kaslar incitilmeden egzersiz yapılmalıdır. Gerekli olan tüm durumlarda ihmal etmeden doktora danışılmalıdır. Zorlanılan egzersizler ise hemen bırakmalıdır.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...