Boya Lekesi Nasıl Temizlenir?

3 Şubat 2022

Boya Lekesi Nasıl Temizlenir?

Boya lekesi bulaştığı alana göre farklı yöntemler kullanılarak temizlenebilmektedir. Boya, farklı alanlara kullanabilir ancak boyalama işlemleri yapılırken yere döküldüğünde, sıçradığında ise can sıkıcı olmaktadır. Etrafa sıçrayan ya da dökülen boya nasıl çıkar şimdi detayları ile inceleyelim. 

Boya Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Sıvı formda bulunan ve yüzeylere uygulanan boyalar genelde ince kaplamalarda bulunmaktadır. Günlük hayatımızın nerdeyse her yerinde boyalardan faydalanmaktayız. Ancak faydalarının yanında eğer etrafa sıçrarsa da boya lekesi çıkarmak sanıldığından daha kolay olmaktadır. Boya lekelerini ortadan kaldırmak için şu yöntemleri kullanınız. 

Boya lekelerini çıkarmak için yapmanız gerekenler sadece lekeli tarafı temiz bir bez üzerine koyunuz. Ardından lekeli olan kısmın ters tarafına ılık su ve az oranda sıvı deterjan uygulayarak işe başlayınız. Eğer boya lekesi gereğinden fazla ıslak ise, lekeyi fazla bastırmadan hafifçe ovalamaya başlayınız. Bu şekilde yaptığınızda lekenin hemen kaybolduğunu görürsünüz. 

Bir başka yöntem ise, bir bardak içerisine eşit ölçüde su ve bulaşık deterjanı karıştırınız. Daha sonra yaptığınız karışım ile lekenin damladığı kumaşı tersinden ıslatmanız gerekmektedir. Bunu yapmanız lekenin kolayca çıkarmanızda etkili olacaktır. Bir fırçanın yardımı ile lekeyi yavaşça ovarak işleme devam edin ve temizlendiğini görün. 

Kıyafetteki Boya Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Kıyafetlerden boya lekesi çıkarmak zeminlere dökülen boyalardan daha farklı olmaktadır. Kıyafeti hemen kullanmadığınız bir örtü üzerine koyun ardından, daha sonra terebentin kullanarak kuru boya lekesinin bulunduğu alanı nemlendirip boyayı yumuşatabilirsiniz. Birkaç dakika geçtikten sonra bir bıçak yardımıyla giysinin boyasını kazmaya başlayınız. 

Fayansta Boya Lekesi

Ev boyalama esnasında yanlışlıkla fayansa boya sıçratmışsanız daha kolay bir şekilde çıkması için özel yöntemler kullanabilirsiniz. Bir kova içerisine biraz su, biraz sıvı deterjan ve sirke ekleyin. Karışımı kısa bir süre karıştırın arından duvardaki ya da fayanstaki karşımı bıçak yardımı ile kazıyarak devam edin. Bir sünger yardımı ile yaptığınız karışımından alarak fayansı temizlemeye başlayın. Leke derin ise ovalamama işlemini sert yapın. 

Duvardaki Boya Lekesi Çıkarma

Duvar boyalama işlemlerinde yanlışlık yaptıysanız boya lekesi çıkarma işlemi ise acele etmenizde fayda vardır. Boya kurursa işiniz zorlaşır. Leke taze ise hemen sabun ve su kullanarak temizleme yapabilirsiniz. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Evimizi daha derli toplu ve her zaman tertemiz yapmanın yolları ...

26 Eylül 2023

Bugün bir çok okurumuzun işine yaracak bir yazı hazırladım.Bu devirde kadınların büyük b...

Ev Temizliğinde Yaptığımız Büyük hatalar

15 Eylül 2023

Çoğumuz makinede bulaşık bırakmamanın, kirli kıyafetlerin çamaşır makine de hemen yıkam...

Ahşap ve Laminat Parkeleri Parlatmak İçin İpuçları Nelerdir?  

5 Mayıs 2022

Ahşap ve Laminat Parkeleri Parlatmak İçin İpuçları Nelerdir?  Ahşap ve laminat parke gü...