Boyun Fıtığı Tedavisi Nasıl Yapılır? 

15 Ocak 2022

Boyun Fıtığı Tedavisi Nasıl Yapılır? 

Boyun fıtığı günümüzde en çok karşılaşılan hastalıklardan birisidir. İnsan vücudunu ayakta tutan omurlar ve diskler içinde kendilerine has bir sıvı barındırırlar. Bu sıvının, içinde bulunduğu diskten dışarı çıkarak taşması fıtık hastalığı demektir. Bulunduğu diskin içinden dışarı taşan sıvı, çeşitli farklı bölgelere baskı yapabilmektedir. Boyun fıtığında özellikle taşan sıvı boyun, omuz ve kol bölgelerinde baskı yaratabilmektedir. Bu da bu bölgelerde sıkışma, yanma ve karıncalanma gibi hisler uyandırabilmektedir. Her fıtık için farklı tedavi yöntemleri mevcuttur. Boyun fıtığı hastalarında egzersiz planı tedavisi, fizik tedavi, ilaçla tedavi ve cerrahi müdahale gibi tedavi yöntemleri bulunmaktadır. 

Egzersiz Planı Tedavisi 

Boyun fıtığı hastalığında tedavi süreci için fıtığın büyüklüğü önemlidir. Eğer kişi başlangıç aşamasındaki bir fıtığa sahip ise ilk denenecek yöntemlerden biri egzersiz planı tedavisidir. Uzman hekimin hastaya vereceği bir egzersiz planı ile fıtığın dışarı taşmış olduğu diske doğru küçülmesi hedeflenmektedir. Bir ila on gün içinde uyulan egzersiz planı doğrultusunda fıtık ve sebep olduğu ağrılarda azalma gözlenebilmektedir. 

Fizik Tedavi 

Egzersiz planı ile iyileşme gözlenemeyen hastalarda bu sefer de fizik tedavi yöntemi denenmektedir. Fizik tedavi ile fıtığın etrafındaki iltihabı azaltmak hedeflenebilmektedir. Fizik tedavi ısı, kuru iğneleme, akım verme, ozon gibi birden fazla yöntemi içinde barındırmaktadır. Boyun fıtığı hastaları için en çok ısı ve akım verme teknikleri kullanılmaktadır. Ağrı olan bölgelere çok az miktarda elektrik akımı gönderilerek kasların rahatlaması ve ağrıların azalması için çalışılmaktadır. Isı uygulaması da yine aynı şekilde kaslardaki gerginliği azalmak ve rahatlamayı sağlamak için yapılmaktadır.

İlaç Tedavisi

Diğer yöntemler denenerek tedavi edilemeyen boyun fıtığı hastalarında ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Verilecek ilaç hekim tarafından titizlikle seçilmektedir. İlaçlar, diğer yöntemler ile rahatlatılamayan sinir uçlarını rahatlatmayı hedeflemektedir. İlaçla rahatlayan sinir uçları sinirlere baskı yapmayı kesecek ve hastada ağrılar hafifleyecektir. 

Cerrahi Müdahale 

Fıtık ve boyun fıtığı hastalarında ameliyat, hekimlerin en son noktada başvurdukları bir yöntemdir. Eğer fıtık hiçbir tedaviye yanıt vermiyorsa ve kişinin yaşam kalitesini düşürüyorsa ameliyat edilebilir. Bu ameliyatlar mikro cerrahi tekniği ile gerçekleştirilmektedir. Halk arasında kapalı ameliyat olarak bilinen bu müdahaleden sonra hastada rahatlama görülmesi beklenmektedir. 
 

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Korona Virüsü Aşıları Yeni Varyantlara Karşı Etkili Midir?

29 Temmuz 2022

Korona Virüsü Aşıları Yeni Varyantlara Karşı Etkili Midir?Korona virüs, Çin ülkesinde...

Alternatif Tıp Tedavi Yöntemleri

14 Haziran 2022

Alternatif Tıp Tedavi YöntemleriHomeopati, kişiye özgü uygulanabilen bir alternatif tedavi ...

Korona Virüs Aşısının Pandemiye Etkisi

9 Haziran 2022

Korona Virüs Aşısının Pandemiye EtkisiPandemi kıtalar arası yayılma özelliği olan salg...