Bu 3 Davranış Çocuklarınızda Yoksa Özsaygısı Gelişmiyor!

29 Kasım 2020

Çocuklarınızın çevresinde görmesi gereken özsaygısının gelişmesinde 3 davranışı.. Eğitimci yazar Canten Kaya

Çocuk yetiştirmede dikkat edilmesi gereken 5 önemli konu

Çocuk büyütmek hem çok zor hem de önemli bir konudur. Sizin yapmış olduğunuz her şey ona yön verecek ve hayatında olumlu yada olumsuz etkiler bırakacak. Bütün çocukların eğitim hayatındaki başarıları olmaları okuldan önce ki dönemlerde oluşur. Bu sebeple annelerin daha dikkatli ve bilinçli olmaları gerekiyor. Çocuklarının üzerinde olumsuz etki bırakmamaları gerekiyor. Şimdi sizlere bir kaç önemli konuları paylaşacağız.

1- Dil

Konuşmayı yeni öğrenen çocuklarının yanında daha düzgün Türkçe ile konuşmanız gerekiyor. Şiveli, yöresel dil ile konuşulması ilerleyen dönemlerde dil gelişimini olumsuz yönde etkileyecektir. Çocuğunuzun yanında daha anlaşılır ve düzgün konuşmanız, çocuğunuzun daha düzgün konuşmasına yardım etmiş olacaktır. Onunla birlikteyken kelimeleri doğru zamanda kullanmak ve daha düzgün cümleler kurmaya özen gösterin. Onun anlamadığını düşünseniz de yanında asla hakaret etmemeye dikkat edin.

2- Davranış

Çocukların ilk örnek alacağı kişi siz olursunuz. Bu sebeple çocuğunuzun yanında daha dikkatli davranmanız gerekiyor. Sizin çevrenizdeki kişiler ile olan iletişiminiz onu da etkiler ve o da o şekilde davranacaktır. Düzenli ve dikkatli olmasıda sizin yaptıklarınıza bağlı. Bunu asla unutmayın siz onun için bir modelsiniz.

3- Televizyon

Bütün çocuklar televizyon başında olmayı çok sever. Ama burda onların izledikleri oldukça önemli bir konu. Çocukların gelişimi için televizyon çok tehlikeli bir alet. Bütün çizgi filmleri izlenir düşüncesi yanlış bir düşüncedir. Çocuklarınızın izleyeceği çizgi filmleri önemlidir. Belli bir kaç çizgi film seçerek onlara izletmeniz gerekiyor. Onun dışında televizyon izletmeyin.

4- Arkadaş

Bütün çocuklar en çok arkadaşlarını sever. Birlikte oynadıkları arkadaşlarının hareket ve davranışlarını örnek alırlar. Bu nedenle çocuklarınızın arkadaşlarını da seçmeniz önemli bir konu. Çünkü onların tüm davranışlarını kendileride yaparlar.

5- Korku

Çocuklarınıza korkuyu öğretmelisiniz. Onlara yanından ayrıldığında kaybolacağını, bir yere çıktığında düşebileceğini, bıçağın ona zarar vereceğini, sıcağın onu yakacağını ve arabaların tehlikeli olduğunu anlatmalısınız, yoksa bütün bu olaylar karşısında korkmadan yaklaşır ve kendine zarar verir. bunun için bazı küçük denemeler ile ona uyarı verin ve bir daha denemeyecek ve korkacaktır. Sürekli yanında olmanız ve korumayın. Siz olmadan da tek başına yapabileceğini öğrenmesini sağlayın.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Meğer Makinemizde ki Bardaklar Bu Nedenle Çiziliyormuş

21 Eylül 2023

Bulaşık makinesi, deterjanın kalitesi, çok sık yıkama yapmak, yüksek ısıda yıkamak gibi ...

Mikrodalga Fırın Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

19 Eylül 2023

Mikrodalga fırınlar teknolojinin ilerlemesi ile birlikte mutfaklarımızda yer almaya başlayan ...

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?

30 Temmuz 2022

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?Plüton bir cüce gezegendir. Plüton’un Amerikalı as...

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?

29 Temmuz 2022

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?Eski zamanlarda olsaydık bunu sorduğunuz için alay konusu o...