Bükülebilir Pil Nedir?

22 Mayıs 2022

Bükülebilir Pil Nedir?

Son teknolojide gelinen noktada Koreli bilim insanları bükülebilir pil üretmeyi başarmışlardır. Bu bükülebilir pil sayesinde gelecek yaşamlarda kavisli cihazların yaygınlaşması düşünülüyor. Akıllı telefonlar ve özellikle yakın tarihte yaygınlaşan akıllı saatlerde kavisli yapıya geçiş süreci devam ederken bu cihazlarda batarya kapasitelerinin kısıtlı kalması en büyük sorunlardan birini teşkil ediyordu. Bu durumun nedeni ise, bataryalar esnek bir yapıda olmadıkları için kavisli yapılarda bulunan cihazlarda yüksek kapasiteli bataryaları yerleştirmenin pek mümkün olmamasıdır. 

Koreli bilim insanlarının yeni geliştirdiği bükülebilir pil tasarımı, herhangi bir yüzeye nanometaryal teknolojisini kullanarak sıvımsı bir polimer elektrolit oluşmasını sağlamaktadır. Günlük hayatta kullanılan diğer piller ile karşılaştırmak gerekirse, günümüzde kullandığımız piller sıvılaştırılmış elektrolit kullanmaktadır. Bilim insanları yeni üretilen bu bükülebilir pil teknolojisinde polimer elektrolit çözeltisi kullanmışlardır. Bu özellikleri sayesinde de günlük hayatta kullanılan pillere oranla ısınmaya oldukça dayanıklı olduğu gözlemlenmiştir. 

Bükülebilir pili geliştiren ekip ise Profesör Lee Sang önderliğinde çalışan Güney Kore’nin Ulsan Ulusal Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nde bir araya gelerek araştırmayla ilgili şu açıklamalarda bulunmuşlardır: “ Sıvılaştırılmış elektrolit kullanarak çalışma prensibine sahip günlük hayatta kullanılan piller güvenlik konusunda oldukça sıkıntılı durumdadır. Ayrıca elektrolitleri ayıran zar tabakası, büyük patlamalara neden olacak derecede ısınmaya duyarlı bir yapıdadırlar. Bizim geliştirdiğimiz pil ise esnek bir yapıda olmasına rağmen sıvı yapıda değildir. Katı madde kullanmaktadır. Bu manada, dayanıklılık açısından bakıldığında daha istikrarlı bir biçimde olacaktır.” Bu sözleriyle yeni geliştirdikleri bükülebilir pil projesini açıklayan Profesör Lee Sang önderliğindeki araştırma ekibi tüm dünyayı etkileyecek bir bükülebilir pil tasarımını dünyaya duyurmuşlardır. 

Bükülebilir Pilin Yapısı

Son üretilen bükülebilir pil ile beraber akıllı telefonlar ve akıllı saatler gibi kıvrımlı cihazlarda da yüksek kapasiteli bataryalar kullanılabileceği düşünülmektedir. Koreli bilim insanlarının üretmiş olduğu bükülebilir pil, lityom iyon pil olarak da isimlendirilmektedir. Lityom iyon pil, bükülmelere veya kıvrılmalara karşı dayanıklılığı sayesinde cihaz şarjının %99’unu korumayı temenni ediyor. Bu özelliği ile beraber oldukça esnek olan bükülebilir pil, lamine dış gövdesi sayesinde kullanıcılara güvenilir bir yapıda şarj edilebilme avantajı da sağlamaktadır. Ayrıca günlük hayatta kullanılan piller sıvılaştırılmış elektrolit kullanırken bükülebilir pil sıvımsı bir polimer elektrolit kullanarak kullanıcılar için daha güvenli bir ortam sağlamaktadır. Henüz çok yeni bir teknoloji olduğu için çok yakın bir zamanda hayatımızın çoğunluğunda yer edinemeyecektir. Fakat yakın gelecekte tüm cihazlarda bu bükülebilir pil teknolojisinin yaygın olarak kullanılacağı da bilim insanları tarafından öngörülmektedir. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Meğer Makinemizde ki Bardaklar Bu Nedenle Çiziliyormuş

21 Eylül 2023

Bulaşık makinesi, deterjanın kalitesi, çok sık yıkama yapmak, yüksek ısıda yıkamak gibi ...

Mikrodalga Fırın Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

19 Eylül 2023

Mikrodalga fırınlar teknolojinin ilerlemesi ile birlikte mutfaklarımızda yer almaya başlayan ...

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?

30 Temmuz 2022

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?Plüton bir cüce gezegendir. Plüton’un Amerikalı as...

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?

29 Temmuz 2022

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?Eski zamanlarda olsaydık bunu sorduğunuz için alay konusu o...