Bulut Depolama Nedir?

13 Temmuz 2022

Bulut Depolama Nedir?

Birçok alanda yer alan verilerin (fotoğraf, video ya da pdf vs.) sanal ortamda muhafaza edildiği bir alan olarak karşımıza bulut depolama sistemi çıkmaktadır. Bulut depolama nedir ne işimize yaramaktadır gibi sorular ile sıklıkla karşılaşıyorsanız bu yazımızda sizlere bulut depolamaya dair tüm detayları açıklamaya çalıştık.

Bulut Depolama

Bulut depolama içerisine eklenen veriler 3.kişiler ile asla paylaşılmaz. Bulut sistemleri Google ve Microsoft gibi önemli şirketlerden de alınabilen bir hizmettir. Kişilerin artan video, fotoğraf ve dosya ihtiyaçları için sanal bir ortamda muhafaza sağlayan bu sistem telefon ve bilgisayarların yeterli depolama alanları olmadığında hayat kurtarıcı bir işlev sunmaktadır.

Bulut depolama sistemleri ile birçok alandaki ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Oldukça fazla avantaj sunan bu sistemlerde verilerinizin kaybolmasının da önüne geçebilirsiniz. Bulut depolama sistemlerinde depolama alanında yetersiz gibi olumsuz bir durumla asla karşılaşmazsınız. Dilediğiniz anda ücretini ödemeniz durumunda depolama alanınızı arttırabilmeniz mümkün hale gelmektedir. Bulut depolama nedir ve avantajlarının yanı sıra dezavantajları var mıdır sorusu merak eden kişiler için şöyle bir açıklama yapabiliriz. Bulut depolama sistemlerinin tek olumsuz tarafı sadece internet ile çalışabiliyor olmasıdır. Depolama sistemini internetin olmadığı yerlerde kullanamazsınız. Bu da bu sistemin mevcut hali ile bir sınırlılığı olarak karşımıza çıkmaktadır. Teknolojinin gelişmesi bu alanda bazı bulut sistemlerinin yedekleme olarak çevrimdışı olarak görüntülenmesine müsaade edilmesinin yanı sıra bu alandaki gelişmeler de kullanıcıları için sürekli güncellemeler ile bildirilmektedir.

Bulut Depolama Sistemin Kullanımı

Birçok bulut depolama sistemi bulunmaktadır. Bu alanda kendinize uygun olan bulut sistemi seçimini yapmanızın ardından sistemin kullanım özelliklerine göre hemen kullanmaya başlamanızda bir sorun olmaz. 

Bulut depolama sistemlerinde yedeklemeleri otomatik bir şekilde ya da bilgisayar veya telefondan yapabilirsiniz. Bazıları manuel olarak seçmenizi de isteyebilirler. Genel olarak kullanım durumları birbirine yakın olmaktadır. Bulut depolama hizmetlerinde fotoğraf, video atma işlemleri oldukça basit ve pratik bir şekilde yürütülmektedir. Bir bulut depolama sistemini seçmenizden sonra sisteme üye olmanız da gerekmektedir. Üyelik tamamlamasının ardından dosya aktarımı yapmanız için internet sağlayıcınızın da olması zorunludur. Mobil veri ya da WIFI kullanarak kolayca dosyalarınızı, fotoğraflarınızı ve diğer video ve dosyalarınızı bulut depolama sistemine kayıt edebilirsiniz.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

SOSYAL MEDYA DETOKSU

1 Mayıs 2023

Sosyal medya detoksu Sosyal medya detoksu, belirli bir süre boyunca sosyal medya platformları...

Nano Teknoloji Nedir?

17 Eylül 2022

Nano teknoloji nedir? Temelinde teknolojik çalışmaları ve prensipleri barındıran bir disiplini...

 5G Teknolojisi Nedir?

17 Eylül 2022

     5G Teknolojisi ve önemi gün geçtikçe daha fazla tartışma konusu yaratmaktadır. 5G Tek...