Burç Tarihleri Neye Göre Belirlenir?

22 Nisan 2022

Burç Tarihleri Neye Göre Belirlenir?

Hayatımızın hangi noktasında hangi burca sahip olduğumuzu merak ettiğimizi ya da öğrendiğimizi unuttuğumuz bize ait olan burcumuzu, dünya üzerindeki yüzbinlerce kişiyle paylaşmaktayız. Her insan kendine özgü bazı özelliklere sahip olsada aynı burçtaki insanların benzer özellikler göstermesi tesadüf değildir. Bu durumun sebebi ise doğum tarihimiz, çeşitli tarih aralıklarından oluşan burç tarihleri ne göre belirlenir, bu soruyu yanıtlamaya çalışacağız. 

Burç Tarihleri 

İnsanların üzerinde yıldızların ve gezegenlerin etkisinin olabileceği düşüncesi dünya tarihinde çok eskilere dayanmaktadır. Bu anlamda bazı devletlerde yıldızları ve gezegenleri inceleyen bilim insanları sıyrılır ve hükümette bu insanlara kendilerine ait kuleler inşa ettirirler. Zaman içerisinde bu alan astroloji ismini alır. Öncelikle Babil devletinden doğan burçlar devamında Yunanistan, Mısır ve Hindistan’ı takip eder sonra da Asya ve Avrupa topluluklarına yayılarak bütün dünyada isminden bahsettirir.

​​​​​​Astroloji çalışmaları Babil'den beridir büyük ilgiyle karşılanır, hükümet liderleri astrologlardan önemli olaylarda başrol üstlenmiş insanların hayatlarını şekillendirme de ve devletlerle ilgili atılımlarda görüş aldırırlar. Günümüzde bu alan bilim olarak kabul edilmese de astrolojinin tartışmasının bitecek olması mümkün görünmemektedir. Dünyanın ısı ve hayat kaynağı olan Güneş, 12 eşit parçaya bölünerek oluşturduğu hareketleri incelenir ve bir çizelgeye dönüştürülür, bu çizelge Zodyak ismini alır. Her yeni insanın kendi burcu doğumu esnasında güneşin bulunduğu bölgeye göre belirlenerek oluşturulur. Burçların belirlenmesindeki en büyük ve temel ölçüt güneşin güneşin dünya tarafından gözlemlenen hareketleri esas alınarak yapılır. Bu çizelge 12 eşit parçaya bölünerek derecelendirilince ortaya da 12 adet burç çıkmıştır. Bunlardan ilki 0 derece ile Koç burcudur.

Burçlar hangi elementlerle sınıflandırılmıştır?

Koç burcu ile başlayan bu sıra Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova ve Balık olarak devam etmektedir. Zodyak'ı oluşturan 12 burç ateş, toprak, hava ve su olarak 4 elemente ait üçerli gruplar halinde ayrılmıştır. Bu dört grup elementlerin burçlar üzerinde yarattıkları etkiye göre belirlenmiştir. Buradaki elementler gelişi güzel seçilmemiştir, burçların insanlar üzerinde yarattığı etkiler göz önünde bulundurularak sınıflandırılmıştır. Bu haliyle gruplar şu şekilde ayrılmaktadır;

  • Ateş: Aslan, Koç, Yay
  • Toprak: Boğa, Başak, Oğlak
  • Hava: İkizler, Terazi, Kova
  • Su: Yengeç, Akrep, Balık

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Astrolojik Kişilik Nedir?

26 Mayıs 2022

Astrolojik Kişilik Nedir?AstrolojiAstroloji, çeşitli gök cisimlerinin, insan karakteri v...

Farklı Takvimlere Göre Burçlar

25 Mayıs 2022

Farklı Takvimlere Göre BurçlarAstroloji; gök cisimlerin insanın karakteristik özellikleri ...

Burçların Genel Kültür Seviyeleri

25 Mayıs 2022

Burçların Genel Kültür SeviyeleriKOÇEgoları yüksek olan koç burçlarının genel kü...

Astrolojik Kişilik ve Örgütsel Bağlılık

25 Mayıs 2022

Astrolojik Kişilik ve Örgütsel BağlılıkAstrolojik KişilikGökyüzünde bulunan 12 bur...