Burçlara İnanılmalı Mıdır?

20 Nisan 2022

Burçlara İnanılmalı Mıdır?

Astroloji, MÖ 2500 yılında Mezopotamya Uygarlığında ortaya çıkmıştır. Gezegenlerin insanların kaderini etkileyen güçlü tanrılar olduklarına inanarak gezegenlerin düzenli kayıtlarını almışlardır. Gök olaylarına bakarak kehanetlerde bulunmuşlardır. Sümer, Asur ve Babil uygarlıkları inançları gereği ilk astrolojik notları almışlardır. Bilindiği üzere Sümerler ilk yazıyı bulan uygarlıktır. Dolayısıyla Sümerli rahipler ilk astrologlar olarak anılabilir. 

Burçlar Ortaya Nasıl Çıkmıştır? 

Günümüzde kullanılan astrolojinin kökeni Eski Yunan'dan gelmektedir. Gökyüzündeki takımyıldızlarının incelenmesi ile burçlar ortaya çıkmıştır. Güneş on iki takımyıldızının arasından geçtiği için bu takımyıldızına Zodyak Takım yıldızı da denilmektedir. Ve burçlar için genelde Zodyak'ın çocukları ifadesi de kullanılır. Zodyak'ın ne olduğunu anlayabilmek için dünyanın güneş etrafındaki bir yıl boyunca dönüşünü ve bu dönüşün oluşturduğu elipse zodyak denilir. Astrologlar bu elipsi on iki parçaya bölmüşlerdir ve her bir parçaya bir burç yerleştirilmiştir. Burçların isimleri ise takımyıldızına göre adlandırılmıştır. 

Burçlara İnanmalı Mıyız?

Astroloji bahsedildiği gibi çok eskilere dayanmaktadır. Kehanetler, yeryüzüne olan etkileri, yıldızların hareketleri ve anlamları, gezegenlerin bize verdiği mesajlar bahsedilen bütün mistik olayların başlangıcıdır. Eski uygarlıklardaki insanlar gökyüzünü inceleyerek iki bilim ile karşılaşmışlardır. Astronomi ve Astroloji iki dalda da birçok ortak nokta vardır. Bu ortak noktalardan kaynaklı iki dalda birlikte ilerlemişlerdir. Gökyüzüne bakıp yıldızları bir pusula olarak görmek isteyebiliriz veyahut bize mistik anlamlarda yüklediğine dairde anlam yükleyebiliriz. Ancak ilerleyen zamanlarda Astronomi astroloji ile yollarını 17. yüzyılın sonlarına doğru ayırmıştır. Astronomi ve fizikteki yeni bilimsel kavramlar astrolojiyi sorgulamıştır. Bu sorgulamadan sonra Astroloji akademik ve teorik duruşunu kaybeder. Astrolojinin günümüzde bilimsel olarak herhangi bir geçerliliği yoktur. 

Bilimsel olarak yıldızlar ve gök cisimlerinin insanlar üzerinde etkisi yoktur. Burçlara inanmayı istemek aslında tamamen insan psikolojisi ile alakalı bir durumdur. Çünkü bizler gerçek olmasını istediğimiz şeyleri duymak ve onaylanmak isteriz. Burç yorumlarını bize aktaran astrologlarda genel ifadeler kullanırlar. Dolayısıyla bu genel ifadelerden iyi hissettirecekler olanlardan pay edinmek istenilir. 

Burçlar herhangi bir bilimsel veriye veyahut bir bilim dalına dayanmamaktadır. Yıldızların hareketleri, gezegenlerin konumları insanların günlük hayatlarını, karakterini etkilememektedir. Bilimsel veriler ile de desteklenmiştir. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Astrolojik Kişilik Nedir?

26 Mayıs 2022

Astrolojik Kişilik Nedir?AstrolojiAstroloji, çeşitli gök cisimlerinin, insan karakteri v...

Farklı Takvimlere Göre Burçlar

25 Mayıs 2022

Farklı Takvimlere Göre BurçlarAstroloji; gök cisimlerin insanın karakteristik özellikleri ...

Burçların Genel Kültür Seviyeleri

25 Mayıs 2022

Burçların Genel Kültür SeviyeleriKOÇEgoları yüksek olan koç burçlarının genel kü...

Astrolojik Kişilik ve Örgütsel Bağlılık

25 Mayıs 2022

Astrolojik Kişilik ve Örgütsel BağlılıkAstrolojik KişilikGökyüzünde bulunan 12 bur...