Burçların Zekâ ile Bağlantısı Var Mıdır? 

22 Nisan 2022

Burçların Zekâ ile Bağlantısı Var Mıdır? 

Howard Gardner, Amerikalı psikoloğa göre dokuz farklı zekâ tipi bulunmaktadır. Gardner’a göre her insanda bu zekâ tiplerinin hepsi bulunur ancak bir zekâ tipi diğerlerine göre daha baskındır. 

Herkesin farklı yetenekleri ve yönelimleri bulunmaktadır. Bu noktada burçların zekâ ile bağlantısı var mıdır diye merak edilmektedir. Buna göre burçları inceleyerek hangi burçta hangi zekâ baskınlığı bulunmaktadır inceleyelim.

Burçlar ve Zekâ Tipleri

Burçların zekâlar olan bağlantıları incelenmek için yıllardır sosyal araştırmalar yapılmaktadır. Ünlü bilim adamlarının hayatları incelenmekte ve gerçekten burçların zekâ ile bağlantısı var mıdır sorusuna cevap aranmaktadır. Buna göre burç yapılarını incelememiz gerekirse;

Koç Burcu 

Koç burcu olan bireylerin zekâ yapıları incelendiğinde bu bireylerin hızlı düşündükleri, yeni fikirlere açık oldukları, tehlikeli durumları sezerek hemen önlem alabildikleri görülmektedir. Gardner zekâ tiplerine göre sözel yönleri ağır basmakta ve insanları kolayca etkileyebilmektedirler.

Boğa Burcu

Yavaş öğrenen ancak öğrendiklerini unutmayan tipler olan boğalar, pratik düşünce yapılarına sahiptir. Maliyet ve matematik hesaplamaları gelişmiştir. Bu anlamda matematiksel zekâ tipleri bulunmaktadır.

İkizler Burcu

Bulundukları yapının şeklini alan ikizler, öğrenmeye açıklardır. Çok hızlı konuşmaktadırlar. Hızlıca hareket edebilirler. Yabancı dil yetenekleri diğer burçlara oranla daha yüksektir. Buna göre hem bedensel hem de dilsel açıdan özellikleri fazladır. 

Yengeç Burcu

Duygu yüklü kolay etkilenen zihinleri bulunmaktadır. Hafızaları oldukça güçlüdür. Çok iyi bir öykü anlatıcısı olabilirler. Empati güçleri de oldukça yüksektir. Risk almayı sevmeyen bu insanlar da hem sözel hem de kişiye dönük zekâ oranları yüksektir.

Aslan Burcu

Büyük projelerin esaslı insanlarıdır. Kendinden emin olan bu insanlar, düşünceleri ile dikkat çekmeyi severler. Yönetsel alanda oldukça başarılı olan aslanlar, sözel, dilsel ve sosyal zekâları yüksektir.

Başak Burcu

Son derece titiz ve dikkatli olan Başaklar, iyi bir organizatör olmaktadır. Analitik düşünme yetenekleri oldukça yüksektir. Mantık ve matematiksel zekâ türleri yüksektir.

Terazi Burcu

Uyum gerektiren tüm işlemlerde teraziler olabilir bundan dolayı sosyal zekâları yüksektir. 

Akrep Burcu

Kararlı, araştıran, sezgi sahibi bir zekâları bulunmaktadır. Adeta bir dedektif titizliği akreplerde bulunur. Görsel, uzamsal ve mantık/matematiksel zekâları oldukça yüksektir.

Yay Burcu

İyimse, sıcakkanlı olan yaylar, dikkatleri dağınık olduğundan içedönük zekâ tipleri bilinler. Yalnız başına çalışmalarda daha başarılı olurlar. 

Oğlak Burcu

İş zekâları gelişen Oğlak burçları, çok iyi örgütleyicilerdir. Bu bireylerin genelde mantıksal ve sosyal zekâları gelişmiştir. 

Kova Burcu

Bilimsel zekâ ve sezgilere sahip olan kovalar, mantıksal, matematiksel zekâ tipleri ile bilinmektedir.

Balık Burcu

Oldukça hassas yapıda olan balıklar, sözel, dilsel zekâları yüksek olan bireylerdir. Bu bireylerde ritmik, uzamsal zekâlarında baskın olduğu söylenebilir. 

Burçların zekâ ile bağlantısı var mıdır hala araştırılan bir sorudur. Kimi araştırmacılar evet derken hala burçların gerçekten etkisi var mıdır çözümlenmemiştir. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Astrolojik Kişilik Nedir?

26 Mayıs 2022

Astrolojik Kişilik Nedir?AstrolojiAstroloji, çeşitli gök cisimlerinin, insan karakteri v...

Farklı Takvimlere Göre Burçlar

25 Mayıs 2022

Farklı Takvimlere Göre BurçlarAstroloji; gök cisimlerin insanın karakteristik özellikleri ...

Burçların Genel Kültür Seviyeleri

25 Mayıs 2022

Burçların Genel Kültür SeviyeleriKOÇEgoları yüksek olan koç burçlarının genel kü...

Astrolojik Kişilik ve Örgütsel Bağlılık

25 Mayıs 2022

Astrolojik Kişilik ve Örgütsel BağlılıkAstrolojik KişilikGökyüzünde bulunan 12 bur...