Burs Nedir?

25 Mart 2022

Burs Nedir?

Hepimiz okul dönemlerinde paraya ihtiyaç duyduk. Bu parayı bazılarımız çalışarak, bazılarımız ailelerinden harçlık alarak, bazılarımız öğrenim kredisi aracılığıyla bazılarımız ise burs ile karşılamaktadır. Tabi ki bunların her biri farklı ihtiyaç karşılama yöntemleri olsa da insanların azımsanmayacak bir çoğunluğu bu ihtiyacını burs aracılığı ile karşılamaktadır. Peki Burs nedir? Kimler burs verebilir? Nereden ve nasıl alınır? gibi pek çok soru insanların aklını karıştırmaktadır. Gelin hep birlikte merak edenler için bu yazımızda bu soruların cevaplarını paylaşalım. 

Burs Nedir? Nasıl Alınır?

Burs Nedir? sorusunun en basit cevabı olarak Burs, hayırseverlerin ya da hükümetlerin ihtiyaç sahibi on öğrencilere karşılıksız olarak verdiği paraya denmektedir. Burs almak için gerekli olan yeterlilikleri sağlayan öğrenciler, başvurunun açıldığı dönemde burs verenin başvurular için açtığı sitelerden gerekli başvuruları, evrakları yaparak başvurabilirler. Genellikle burslar için yapılan başvuruların kazananları rastgele bir şekilde seçilmekte ve başvurular kapandıktan belirli bir süre sonra açıklanmaktadırlar. Yeterlilikleri karşılayamayan kişiler burs alamayacakları gibi, yeterlilikleri karşılayıp da bu şans faktörü dolayısıyla da burs alamayacak kişiler olan kişiler, istedikleri başka bir bursa başvuru dönemlerinde gerekli evrakları teslim ederek başvurabilirler.

Kimler Burs Verebilir?

Burs, genel olarak vakıflar ya da resmi kurum kuruluşlar tarafından verilmektedir. Ancak sizler de burs verebilirsiniz. Burs vermek için belirli bir geliriniz olması yeterlidir. Bir öğrenciye burs verebileceğiniz gibi, bir vakıf ya da organizasyon kurarak onlarca, yüzlerce hatta belki de binlerce öğrenciye burs verebilirsiniz. Bu tarz burs işleri ile ilgilenen vakıfların internet siteleri ya da iletişim kanalları aracılığıyla iletişime geçebilir, Bağış yapmak istediğiniz miktar kadar bağış yapabilir ya da direkt olarak bir öğrencinin ister belirli bir sürelik ister tüm eğitim öğretim hayatı boyunca eğitim masraflarını karşılayabilirsiniz.

 

Burs vermek, bir öğrenciyi sadece maddi olarak rahatlatmakla kalmaz, gerek günlük gerek de eğitim öğretim hayatında daha uygun bir hayat yaşamasına yardımcı olur. Bu yüzden eğer maddi imkanınız var ise burs vermeniz oldukça önemli olmanın yanında her türlü ihtiyacını karşılamak için oldukça önemli bir imkan sağlayabilir.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Borsa İstanbul Hakkında Bilgiler

31 Mayıs 2022

Borsa İstanbul Hakkında Bilgiler2013 yılına kadar İstanbul Menkul Kıymetler Borsası adı ...

Ekonomi ve İktisat Farkı Nedir?

31 Mayıs 2022

Ekonomi ve İktisat Farkı Nedir?İktisat ve ekonomi terimleri genellikle aynı anlamlarda kulla...

Piyasa Değerine Göre Şirketler

28 Mayıs 2022

Piyasa Değerine Göre ŞirketlerAraştırma ve değerleme şirketlerinin vermiş olduğu verile...

Corona Virüsün Dünya Ekonomisine Etkisi Nelerdir?

26 Mayıs 2022

Corona Virüsün Dünya Ekonomisine Etkisi Nelerdir?Corona virüs ülkemizi ve dünyada yer alan...