Burun Kanamasına İyi Gelecek Tedavi Yöntemleri 

22 Ocak 2022

Burun Kanamasına İyi Gelecek Tedavi Yöntemleri 

Burnun ön kısmında yer alan damarların zedelenmesi sonucu oluşan kanamaya anterior adı verilir. Kanamaların %90'ı bu bölümde gerçekleşir ve tehlikeli değildir. Posterior tipi kanamada ise akan kan daha yoğundur. Diğer türüne göre çok daha uzun süren posterior kanama, birçok hastalığın belirtisi olabilir.

Burun kanamasının nedenleri nelerdir?

Çocuklarda burun kanamasının başlıca nedenleri; D vitamini eksikliği, güneşte fazla kalma, gribal enfeksiyonlar, burunla oynama alışkanlığı ve yetersiz beslenmedir. Burun en hassas organlarımızdan biri olduğu için en ufak bir darbede bile kanama ihtimali vardır.

Bunun dışında kuru hava, alerjik reaksiyonlar, hemofili ve hipertansiyon gibi hastalıklar da kısa süreli burun kanamalarına neden olabilir.

Burun kanamasına ne iyi gelir, nasıl geçer?

1-Buz kompresi

Burun kanamasını durdurmak için sık sık uygulanan yöntemlerin başında buz kompresi geliyor. Bir poşete ya da kağıda sarılan buzlar, hem burnun üst kısmına hem de yanaklara konmalı ve 10 dakika bekletilmelidir.

2-Merhemler 

Kanama darbe sonucu gerçekleşmişse ağrı kesici özellikli merhemler ve kremler kullanılabilir.

3-Koterizasyon

Kronikleşen burun kanamaların önüne geçmek için sıklıkla koterizasyon tedavisi uygulanır. Yaklaşık 5 dakika süren tedavide burnun iç kısmındaki damarlar yakılır.

4-Burun içi serum

Posterior tipi kanamalarda burun içi serum ile tedavi yöntemi de uygulanmaktadır.

Burun kanaması nasıl durdurulur?

Cevabı merak edilen soruların başında burun kanamasına ne iyi gelir sorusu geliyor. Her yaşta görülebilen burun kanamalarında ilk müdahale son derece önemlidir. Vakit kaybetmeden burnu kanayan kişi bir yere oturtulmalı. Burnun iki kanadı çok fazla güç uygulanmadan 3-4 dakika boyunca bastırılmalı. Sonuç alınmadığı takdirde burun deliklerine pamuk konmalı.

Devam eden kanamalar başka bir hastalığın habercisi olabilir ve ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Mutlaka Kulak Burun Boğaz ya da Dahiliye bölümüne gidilmeli.

KANAMA DEVAM EDERSE UZMANA BAŞVURUN!

Tansiyon düşmesine rağmen kanama devam ediyorsa, kulak burun boğaz hekimi tarafından endoskopla burun içine bakılarak kanamanın yeri tespit edilir. Kanayan damar yakılır ya da tampon uygulanır. Buna rağmen kanama devam ediyorsa, büyük damarların bağlanması ya da anjiyo ile damarın içten tıkanması gerekebilir. Bilinen bir diğer yanlış da tansiyon yüksek olduğunda olan kanamanın, beyin kanamasını önlediğidir. Kan basıncı bir miktar düşse de, yüksek tansiyon hastalarının burnu kanamadan da beyin kanaması olabilir. Bunun için tansiyon hastalarının ilaçlarını düzenli almaları ve tuzdan kaçınmaları önerilir.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...