Büyük Çarpışma Nedir?

12 Nisan 2022

Büyük Çarpışma Nedir?

Büyük çarpışma nedir? Teoriye göre dünya daha oluşum aşamasında iken Theia adı verilen ve neredeyse Mars büyüklüğünde bir gezegen, Güneş sisteminde diğer gezegenlere çarparak parçalanmasına denmektedir. Ayrıca çekirdek olayı dünyanın çekirdeği ile birleşti ve daha büyük bir çekirdek olarak meydana geldi. Bu çarpışma olayının ardından dünya gezegenin dönüş hızı yavaşladı ve güneş sisteminde kendi yörüngesine oturdu. Ayrıca bu sadece dünyanın oluşumu değil aynı zamanda ayın oluşumu için geçerli görülen bir teoridir. Bir başka ve daha yaygın bir ifade ile "bing bang" teorisi tam olarak bilimsel görüşler ile açıklanmaya çalışılan bu teorilere dayanmaktadır. Ancak bu teoriler bilim insanları tarafından her ne kadar kanıtlanmaya çalışılsa da yine de netlik kazanmamıştır. Peki, büyük çarpışma tam olarak nedir?

Büyük Çarpışma

Büyük çarpışma nedir sorusunun ilk kez ortaya atıldığı dönem aslında bilim insanlarının ayın nasıl oluştuğu için araştırmaya yapması ile ortaya çıktı. Theia isimli büyük bir gezegenin dünyaya çarpması sonucu Theia çekirdeği ve dünya çekirdeği arasındaki birleşme ve Theia’dan geri kalan parçaların bir kısmının dünyanın üzerine dağılıp yeryüzünü oluşturan bir kısmının dünyanın üstünde dağıldığını ve böylelikle yeryüzünün oluştuğunu, diğer kalan parçalarında dünyanın uydusu ayı oluşturduğunu söylemiştir.

2001 yılında bu teoriyi destekleyen büyük bir kanıt elde edildi. Bu kanıtlar Ay2dan Dünya’ya getirilen kaya parçaların örnekleriydi. Getirilen kaya örneklerine yapılan araştırmalar sonucu kayaç yapılarında bulunan oksijen bileşenlerinin de Dünya yapısında bulunan kayaç yapılarına benzerlik gösterdiği ortaya çıkmıştır. Tabi ki bu kanıtı destekleyen diğer çalışmalarda yapıldı. Örneğin; diğer gezegenlerden alınan kaya örneklerinde ay ve dünyadaki gibi bir benzerlik görülmedi.

Bir başka teoriye göre “bing bang” olduktan sonra Theia’nın çekirdeği çok daha küçük bir yapıda olduğunu ve çekirdeğin doğrudan uzay boşluğuna fırlaması ve Dünya’nın uydusu haline geldiği gibi söylemlerde bulunmaktadır.

Büyük Çarpışma Bilimsel Bir Teori mi?

Bing bang teorisi bilimsel kanıtlar ile açıklanmaya çalışılsa da yine de mitolojik olarak kabul görmüş bir teoridir. Tüm dünyada kabul edilmesi oldukça zor olmuştur. Günümüzde hala bu teoriye inanmayan milyonlarca insan bulunmaktadır. Evrendeki gelişimler düzen ve nizam öylesine akıl almaz bir durumdadır ki insanların sadece bu teoriye inanmaması da kaçınılmaz olmaktadır. Uzay ve gezegenlere yönelik bilimsel çalışmalar günümüzde hız kazanmıştır. Her bilgi, bilim insanları tarafından irdelenmekte ve büyük çarpışmanın gerçekten olup olmadığı kanıtları da toplanmaya devam etmektedir.

Büyük çarpışma nedir ve hangi teorilere dayanmaktadır bu yazımızda sizler için derledik. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Meğer Makinemizde ki Bardaklar Bu Nedenle Çiziliyormuş

21 Eylül 2023

Bulaşık makinesi, deterjanın kalitesi, çok sık yıkama yapmak, yüksek ısıda yıkamak gibi ...

Mikrodalga Fırın Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

19 Eylül 2023

Mikrodalga fırınlar teknolojinin ilerlemesi ile birlikte mutfaklarımızda yer almaya başlayan ...

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?

30 Temmuz 2022

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?Plüton bir cüce gezegendir. Plüton’un Amerikalı as...

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?

29 Temmuz 2022

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?Eski zamanlarda olsaydık bunu sorduğunuz için alay konusu o...