Buzdolabı İç Temizliği Nasıl Yapılır?

1 Ocak 2022

Buzdolabı İç Temizliği Nasıl Yapılır?

Buzdolabı bir evde en fazla kullanılan ev eşyalarından biri olmaktadır. Bir çok yiyeceğimizin ve ilaçlarımızın bozulmaması için soğutma alanımız olarak kullanılan buzdolapları kullanım içerisinde zamanla kirlenmekte hatta bazen kötü kokular gelmeye başladığında evde yaşayan herkesi rahatsız eden durumlara sebebiyet verebilmektedir. Peki bizim için bu kadar önemli olan buzdolaplarımızın temizliği nasıl yapılmalıdır? Sanılanın aksine buzdolabı temizlemek çok sık aralıklar ile yapılabilen bir işlem olmamaktadır. Hatta temizliği en zor olan alanlardan biridir. Bunun nedenini ise içerisinde barındırdığı bir sürü yiyeceğin başta içerisinden çıkarılarak ayıklanması gerekliliği olmaktadır. Buzdolabı temizliği yaparken dolabın içinden çıkanları bazen ne zaman oraya koyduğumuzu bile unuttuğumuz pek çok ana şahit olunmuştur. Bu nedenle iyi bir buzdolabı temizliği için başlangıçta yapılacak ilk iş buzdolabını elektrik bağlantısından ayırarak sonrasında içerisinde bulunan tüm erzakları dışarı çıkarmak olmalıdır. Dışarı çıkartım esnasında atılması gerekenler yada bozulanlar ayıklanmalıdır. Bu işlemlerden sonra raflar tamamen boşaldığında buzdolabının çıkan bölümleri dikkatli bir şekilde dışarı çıkarılmalıdır. Pek çok buzdolabında raflar, yumurtalıklar, sebzelikler dahil pek çok bölüm ayrıştırılabilir olarak üretilmektedir. Bu bölümleri zarar vermeden dışarı çıkardıktan sonra tek tek yumuşak bir sünger yardımı ile isterseniz beyaz sabun kullanarak isterseniz normal deterjan vasıtası ile yıkamamız daha sonra da sularının süzülmesi için 10 dakika kadar bekledikten sonra kurulamamız gerekmektedir.

Buzdolabının çıkmayan iç yüzeylerinin temizliğinde ise sirke ve karbonat karışımı etkili ve sağlıklı bir çözüm yoludur. Buzdolabı iç kısmı yiyecekler ile direkt temas ettiğinden bu bölümlerin temizliğinde kimyasal kullanmadan yapılması sağlığımız açısından daha faydalı olacaktır. Karışımımız için bir kovanın içerisine iki veya üç yemek kaşığı karbonat ile 4 yemek kaşığı sirke karıştırmanız yeterlidir. Bu karışımı güzelce karıştırdıktan sonra temiz bir bezle buzdolabınız içini silebilirsiniz. Buzdolabınızın kapakları arasında bulunan lastiklerin temizliğinde ise bir diş fırçası yardımı ile karbonat sürülerek yapılabilmektedir. Bu yöntem hem lastiklerinin beyazlamasına hem de varsa kötü kokuların giderilmesinde etkili olmaktadır.

Buzluk Temizliği Nasıl Yapılır

Buzluk temizliği işleminde de ilk aşama buzluğunuzun içerisinde bulunan tüm yiyeceklerin başta dışarı çıkarılarak ayıklanması işlemi olacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken yiyeceklerinizin dışarıda erimemesi için önceden hazırladığınız buz kürelerinin içerisinde bu yiyecekleri belli bir süre muhafaza edebilirsiniz. Daha sonrasında hazırladığınız sirkeli ve karbonatlı karışım ile buzluk içini silebilirsiniz. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Evimizi daha derli toplu ve her zaman tertemiz yapmanın yolları ...

26 Eylül 2023

Bugün bir çok okurumuzun işine yaracak bir yazı hazırladım.Bu devirde kadınların büyük b...

Ev Temizliğinde Yaptığımız Büyük hatalar

15 Eylül 2023

Çoğumuz makinede bulaşık bırakmamanın, kirli kıyafetlerin çamaşır makine de hemen yıkam...

Ahşap ve Laminat Parkeleri Parlatmak İçin İpuçları Nelerdir?  

5 Mayıs 2022

Ahşap ve Laminat Parkeleri Parlatmak İçin İpuçları Nelerdir?  Ahşap ve laminat parke gü...