Buzdolabına Konulduğunda Tadında Bozulmalar Olan Gıdalar...

27 Kasım 2020

Bir çok besinin buzdolabında soğukta durması sakıncalı olabiliyor. Bu gıdalar dolaba girdiğinde tadında değişiklik bozulma olabiliyor. Bu besinler neler mi? Niçin bu ürünler dolaba konulmamalı. Hadi gelin bu besinlerin neler olduğunu öğrenelim.

Güzel bir karpuz yemek istiyorsanız buzdolabına koymamalısınız. Karpuz içinde antioksidanlar aktif görüldüğü için karpuz bir müddet belli bir ısıda kalması gerekir. Şöyle diyebiliriz, oda sıcaklığında.

Kayısı, vişne, erik, kiraz... Bunun gibi çekirdekleri sert meyvelerin dolapta beklediğinde tadında değişiklik olur. İlk olarak bu meyveleri oda sıcaklığında bekletin ve olgunlaştığını gördükten sonra soğutabilirsiniz.

Avokado

Bu meyvenin kısa sürede olgunlaşsın istiyorsanız eğer, buzdolabına koymayın. Buzdolabının soğukluğu avokadonun sertliğini koruyacaktır. Bunun için avokadonun olgunlaşması için oda sıcaklığında bekletin.

Domates

Eğer domatesin tadında ekşilik olmasın istiyorsanız, buzdolabına kaldırmadan önce ilk olarak oda sıcaklığında biraz olgunlaşmasını beklemelisiniz. Olgunlaşmış domatesleri bozulmaması için, olgunlaştıktan sonra hemen dolaba koyun.

Muz

Bu uygulamalar olgunlaşmayan muzlar içinde aynı şekilde geçerlidir. Olgunlaşmamış muzları buzdolabına kaldırırsanız, içerisinde ki enzimlerine zarar vermiş olur. Aynı şekilde diğer besinler için geçerli olan oda sıcaklığında beklemesi gerekir.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Meğer Makinemizde ki Bardaklar Bu Nedenle Çiziliyormuş

21 Eylül 2023

Bulaşık makinesi, deterjanın kalitesi, çok sık yıkama yapmak, yüksek ısıda yıkamak gibi ...

Mikrodalga Fırın Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

19 Eylül 2023

Mikrodalga fırınlar teknolojinin ilerlemesi ile birlikte mutfaklarımızda yer almaya başlayan ...

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?

30 Temmuz 2022

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?Plüton bir cüce gezegendir. Plüton’un Amerikalı as...

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?

29 Temmuz 2022

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?Eski zamanlarda olsaydık bunu sorduğunuz için alay konusu o...