C Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

16 Ocak 2022

C Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

C vitamini eksikliği belirtileri arasında sık hastalanma, ağrılar veya sindirim problemleri görülen ilk belirtilerdir. C vitaminini çiğ besin, sebze ve meyvelerden karşılamak mümkün. C vitamini bağışıklığı güçlendirir ve metabolizmanın düzenli çalışmasını sağlar. Eksikliğinden bazı sonuçlar doğar.

Bağışıklık Sisteminin Zayıflaması

C vitamini vücutta üretilemez. C vitamini dokuları onararak vücudun yenilenmesi sağlayarak bağışıklığı güçlendirir. Eksikliğinde vücut sık sık gribal enfeksiyonlara yenik düşerek hastalanır. Önlem olarak doktor kontrolünde C vitamini takviyesi alınmalıdır.

Ciltte Kuruluk ve Pullanma

C vitamininin kolajen etkisi sayesinde cilde genç ve canlı görünüm sağlar. Eksikliğinde ciltte kuruluk hatta daha da ilerlediğinde pullanma görülebilir. Ancak cilt kuruluğu ve pullanmasına sebep olabilecek başka ihtimaller de vardır.

Kemiklerde Güçsüzlük ve Eklem Ağrıları

C vitamini eksikliği belirtileri ileri düzeyde ise sakatlanmalar, vücudun belli yerlerinde kırılmalar meydana gelebileceği gibi kemik ve kas dokularındaki eklemlerde kanama, şişme ve ağrılar oluşur. Bu tür şikayetleri olanların mutlaka doktora görünmesi gerekir.

Diş Eti Kanamaları

Diş ve ağız sağlığı insan sağlığı için oldukça önemlidir. C vitaminin antioksidan etkisi sayesinde diş etlerinde olması gereken gelişimi ve hücrelerin yenilenmesini sağlar. C vitamini eksikliğinde ilk olarak diş eti şişmesi meydana gelir. Devamında diş eti kanamaları ve daha da kötüsü diş kayıpları yaşanabilir. Oluşabilecek en ufak diş eti kanamasında doktora danışılmalıdır.

İstemsiz ve Hızlı Kilo Kaybı

Aşırı kilo kayıplarının bir sebebi de vitamin eksikliğidir. Beslenme rutininde değişiklik yapmadan hızlı ve aşırı kilo kaybı yaşanıyorsa C vitamini eksikliğindendir. Dikkat edilmemesi durumunda pek çok hastalığa da sebebiyet verebilir.

Saç ve Saç Derisinde Problem

C vitamini saç derisini güçlendirir. C vitamini eksikliğinde yoğun saç dökülmesi, kepeklenme ve saç derisinde kızarıklık meydana gelir. Böyle durumlarda bir uzmana görünmek gerekir.

Demir Eksikliği Anemisi

C vitamini eksikliği belirtileri yaşayanlarda gıdalardan alınan demir emilimi gerçekleşmez. Bu nedenle C vitamini eksikliği varsa demir eksikliği de görülüyor demektir. Böyle durumlarda bitkinlik, yorgunluk, soluk alıp vermede zorluk çekme, kuru cilt, sağlıksız saç ve tırnaklar meydana gelir. Bu belirtiler C vitamininin yüksek oranda eksik olduğu zamanlarda görülür. Demiz eksikliği de aynı paralellikte görülüyor demektir.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...