Cadı Fındığı (Witch Hazel) Nedir? Faydaları Nelerdir? 

2 Mart 2022

Cadı Fındığı (Witch Hazel) Nedir? Faydaları Nelerdir? 

Cadı Fındığı”, İngilizce bilinen ismiyle “Witch Hazel” ya da “Hamamelis”. İçeriğinde bulundurduğu zengin bileşenler dolayısıyla ismini duyan hemen herkeste merak uyandıran, son dönemlerde de oldukça popüler haline gelmiş olan bir bitkidir.

Sağlıklı yaşam için özellikle önerilen bu bitki dahili olarak fitoterapi alanında kullanılmakla beraber bunun haricinde de bir çok özelliği ve faydaları bulunmaktadır.

Aslen cadı fındığı bitkisi yani hamamelis; yaklaşık olarak 3 metreye ulaşan ve kışın yapraklarını döken bir ağaçtır. Anavatanı Avusturalya olan cadı fındığı yoğunlukla Kuzey Amerika ormanlarında yetişmekte olsa da Avrupa’nın bazı bölgelerindeki tropik ormanlarda da görülmektedir. Bitkinin yetiştiği bölgeye göre içerisindeki asit oranının da değiştiği bilinmektedir.

Cadı fındığı bitkisi yağ ve yemiş halde bulunmakta olup, aktarlardan, bazı kozmetik mağazalardan kolaylıkla bulunabilmektedir. 

 

Cadı Fındığı (Witch Hazel)’ın Kullanım Alanları Nelerdir?

Cadı fındığı bitkisi içeriğinde bulundurduğu çok değerli bileşenler nedeniyle genellikle kozmetik ve cilt ürünlerinde kullanılsa da kullanım alanını anlatmak için sadece bu alan yeterli değil. Bebeklerde ve yetişkinlerde pişik tedavisinde, makyaj temizleme ürünlerinde, hamile ve yeni anneler için göğüs ucu tedavisi ve çatlaklarda, göz çevresi kremlerinde, yağlı ve problemli ciltlerde, yemek ve baharatlarda kullanılmaktadır. 

 

Cadı Fındığı (Hazel Witch)’ın Faydaları Nelerdir? 

Uzmanların da son zamanlarda sıklıkla tavsiye ettikleri cadı fındığı bitkisinin faydaları oldukça fazla. Kozmetik ürünlerde sıklıkla rastlanan ve kullanan cadı fındığı bitkisi yaşlanmayı engellemekte büyük bir yardımcı. Sivilce, cilt tendomları ve cilt yarası problemleri yaşayan kişiler içinde kullanılması çok uygun bir bitkidir. Hemoroid problemi yaşayan hastaların tedavisinde yardımcı olarak kullanılan cadı fındığının; kanser tedavisinde de önemli oranda katkısı bulunduğu uzmanlar tarafından söylenmektedir. Saç bakımında da aktif olarak rol oynayan cadı fındığı bitkisi düzenli kullanımda saçların daha hızlı ve sağlıklı uzamasına yardımcı olurken aynı zamanda saçları yumuşatır ve parlaklık kazanmasını da sağlar. Saçlarında kepeklenme problemi yaşayan kişilerin kullanımına da tamamen uygundur. Çok işlem görmüş hasarlı saçlara yardımcı olur. Hem saç derisinde hem vücutta yaşanan egzama problemine yardımcıdır. Tırnak batıklarının tedavisinde ve göz altı torbalarının oluşumunu engellemekte de kullanılır. 

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Bitkiler ile Tedavi Gerçekten Mümkün müdür?

16 Nisan 2022

Bitkiler ile Tedavi Gerçekten Mümkün müdür?Alternatif tıp için oldukça önemli olan bitk...

Papatya Çayının Faydaları Nelerdir?

3 Nisan 2022

Papatya Çayının Faydaları Nelerdir?Papatya çayı hem kokusu ile hem de yatıştırıcı etk...

Zerdeçalın Bağışıklık Sistemine Etkileri

9 Mart 2022

Zerdeçalın Bağışıklık Sistemine EtkileriZerdeçal içeriğinde bulunan pek çok yararlı ...

Gül Suyu Nedir?

4 Mart 2022

Gül Suyu Nedir?Gül Suyu, birçok insanın sevdiğine özel günlerde hediye ettiği gül çiç...