ÇAĞ DEĞİŞTİRTEN DEVRİM, FRANSIZ DEVRİMİ

8 Kasım 2021

ÇAĞ DEĞİŞTİRTEN DEVRİM, FRANSIZ DEVRİMİ

Yakın Çağ; günümüzü de içine alan Fransız Devrimiyle başlayan tarihin bilinen son dönemidir. Tarihte bazı kritik dönüm noktaları vardır ki Fransız Devrimi (1789-1799), bunların içinde en önemlileri arasında yerini alır. Bir devrimden söz edilecekse öncelikle bilinmeli ki devrimi, dönemin çalkantılı siyasal ve sosyal hayatı tetiklemiştir. Bu sebeple önce bu hususa kısaca değinmek istiyoruz. 

 

 

Fransız Devrimi Nedenleri

Halkını memnun edemeyen iktidar, eninde sonunda halkının gazabına uğrayacaktır. Fransa Krallığı; kıtlık, savaştan kaynaklı artan maliyetler (Yedi Yıl Savaşları), artan nüfus gibi sebeplerle halkı ağır vergi yüküyle ezmeye başlamıştı. Bunun dışında halkın burjuvazi kesimi de yönetimde söz sahibi olmak gibi haklar edinmek istiyordu. Halkın geri kalan kısmına göre burjuvazi kesimi oldukça zengindi. Yakın Çağ öncesinde hakim olan düzen feodalitenin getirisi burjuvazi, toprak sahibidir ve ticaret yapar. Ancak bunlar dışında halkın geri kalanından kendilerini ayıracak devlet nazarında bir hakları yoktur. İşte onları da rahatsız eden husus budur. 

Fransız Devriminin En Önemli Nedeni

Bazı nedenler, bazı nedenlerin sonucu doğurmasına aracılık eder. Fransız Devrimini devrim yapan çağ değiştirten nedeni, Aydınlanma Felsefesidir. Bu felsefenin filozofları halkın hem işçi kesimini hemde burjuvazi kesimini adeta ihtilale hazırlamıştır. Bu filozoflara örnek olarak Descartes, Montesquieu, Rousseau, Diderot ve Voltaire verilebilir. 

Fransız Devrimi Nasıl Yapıldı?

İşçi sınıfından ve burjuvaziden bir grup Versailles sarayının yanındaki tenis kortlarında toplanmaya başladılar. Dönemin kralı XVI. Louis'e yetkilerinin sınırlandırılması, vergilerin yeniden düzenlenmesi gibi hususlarda taleplerini ilettiler. Kral tarafından reddedildiğinde 14 Temmuz 1789'da Bastille Hapishanesini basıp mahkumları saldılar ve ihtilalde burada bulunan silahları da kullandılar. 1792'ye kadar krallık devam etsede nihayet tekrar bir meclis toplandı. ''İnsan ve Yurttaş Hakları Bildirgesi'' yayınlandı. Sonrasında ise anayasa hazırlandı ve 21 Eylül 1792'de Cumhuriyet kuruldu. Buna rağmen Yakın Çağ başlangıç tarihi, ihtilalin başladığı tarih kabul edilir. 1804 yılından sonra ise imparatorluk yönetimine geçildi. Fransa Tarihinde sik sik rejim değişikliği yaşanmıştır. 1851'deki Fransız İhtilaline ve tekrar getirilen cumhuriyet rejimine kadar bu imparatorluk yönetimi devam edecektir.

 Fransız Devrimi'nin Sonuçları

  • Fransız Devrimi'nden sonra yıkılamaz diye düşünülen krallıkların yıkılabileceği âşikâr oldu.
  • Fransızların yayınladığı bildirge, uluslararası alanda kabul gördü.
  • Egemenliğin halka ait olduğu kabul edildi.
  • Milliyetçilik akımı, çok uluslu imparatorlukların korkulur rüyası hâline geldi.
  • Fransızların bildirgesinde de geçen 'eşitlik, özgürlük' gibi kavramların yankıları tüm dünyada duyulmaya başlandı.
  • Fransız Devrimi'nin getirileri ulusal olmaktan çıktığı için tarihçiler, Yakın Çağ dönemini bu hadiseyle başlattı.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Dünyaca Tanınan Türk Ressamlar

1 Eylül 2022

Dünyaca Tanınan Türk Ressamlar yazımızda hem dünyanın dört bir yanına duygularını dağıt...

İSVİÇRE MEDENİ KANUNU NEDİR? TÜRKİYE'DE NE ZAMAN UYGULANDI? 

30 Ağustos 2022

İsviçre Medeni Kanunu, 1907 yılında hukuk profesörü Eugen Huber tarafından hazırlanmıştır...

OLAĞAN ÜSTÜ HAL NEDİR?

30 Ağustos 2022

Olağanüstü hal veya kısa adı ile OHAL, olağanüstü durumlarda devletin hukuki açıdan daha r...

Nikola Tesla

13 Ağustos 2022

 Nikola Tesla Kimdir? Nikola Tesla, 1856 Sırbistan doğumlu Amerikalı bir mucittir. Elektrik ...