Cam Temizliği

7 Ocak 2022

Cam Temizliği

Cam temizliği, tüm yaşam alanlarında gerekli olan bir temizliktir. Dışarıyı temiz ve net görmek insan psikolojisini iyi yönde etkiler ve cam sağlığını korur. Camların temiz olması aynı zamanda perdelerin kirlenmesini, eve fazla toz girmesini de engeller. Camlar önlü arkalı olmak üzere iki tarafın da silinmesi ile temizlenmedir. Cam silmek için özel bezler, temizlik malzemeleri hatta bazı aparatlar vardır. Camın film kaplı olması ise temizlik maddesi kullanımında dikkat istemektedir. Cam temizliği güneşli havada ve aydınlık saatlerde yapılırsa daha iyi sonuçlar verir. Lekeler, kirler ve çizikler güneşte daha net fark edilir. Camları temizlemek için ise bazı püf noktalar hayatı kolaylaştırmaktadır.

Camlar Nasıl Silinmelidir?

Cam silmek alanı daha geniş gösterirken genel temizliğin kalıcı olmasını sağlar. Kış aylarında ve yağmurlu havalarda cam silmek doğru değildir. Cam silmek için özel cam bezleri ya da gazete kâğıdı kullanılmalıdır. Camları silerken önce iç taraf ardından dış kısım silinmelidir. Cam önlerinin ve çerçevelerinin de silinmesi gerekmektedir. Özel temizleyici spreyler en sık kullanılan temizlik maddesidir. Bunun yanı sıra sirkeli su, bulaşık parlatıcısı ve su karışımı, şampuanlı su ve tuzlu su karışımı da oldukça etkili yöntemlerdir. Camlarda mikro fiber bez ile temizlik yapmak daha iyi sonuçlar verir. 

Camlarınızı Nasıl Temiz Tutabilirsiniz?

Camlarınızı temiz tutmak, doğru temizlik yöntemleri ile mümkündür. Camlar en az üç ay aralıklarla silinmelidir. Cam silerken fazla temizlik malzemesi kullanımı camda buğu ve leke bırakır bu nedenle yeterli miktarda kullanılması gerekir. Camın ıslak bezle silinmesinden sonra kurulanması önemlidir. Kurulama işlemi için özel bezler daha iyi sonuçlar verir. Normal bezler tozlu bir görünüme yol açar. Cam temizliği esnasında cam önlerinin ve cam çerçevelerinin de ayrı bezlerle silinmesi gerekmektedir. Camlar yağmurlu dönemlerde ıslanacağından kireçlenebilir ve zorlu lekeler olabilir. Kireç ve zorlu lekelerde ise tuzlu su karışımı ya da bulaşık deterjanı ve su karışımı oldukça etkilidir. Camları temiz tutmak için düzenli aralıklarla silmek gerekmektedir. Doğru bez ve temizlik maddelerinin doğru kullanılması da temizliğin kalıcılığını sağlar. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Evimizi daha derli toplu ve her zaman tertemiz yapmanın yolları ...

26 Eylül 2023

Bugün bir çok okurumuzun işine yaracak bir yazı hazırladım.Bu devirde kadınların büyük b...

Ev Temizliğinde Yaptığımız Büyük hatalar

15 Eylül 2023

Çoğumuz makinede bulaşık bırakmamanın, kirli kıyafetlerin çamaşır makine de hemen yıkam...

Ahşap ve Laminat Parkeleri Parlatmak İçin İpuçları Nelerdir?  

5 Mayıs 2022

Ahşap ve Laminat Parkeleri Parlatmak İçin İpuçları Nelerdir?  Ahşap ve laminat parke gü...