Çamaşırlardan Evinize Yayılıyor..

31 Ekim 2020

Eğer evde yıkadığınız çamaşırları kurutuyorsanız aman dikkat edin! Odanızda oluşan nem, kronik akciğer ve astıma neden olabiliyor.

Oda da kuruttuğunuz çamaşırlar nem oluşmasına neden olur ve küf olan mantarlar ise yaymış olduğu sporlar ile akciğer hastalıklarına sebep oluyor.

Günümüzde artık balkon kullanıma azalması ve sitelerin daha çok olması nedeniyle, bazı alışkanlıklar değişiyor ve yeni kurallar ile çamaşırları evde kurutmak zorunda kalabiliyoruz.

Yapılan çalışmalar sonucunda Göğüs hastalıkları ve Tüberküloz Uzmanı Dr. Nihan başay, soğuk havaların ve kış aylarda özellikle kalorifer üstünde veya evde oda da çamaşır kurutmak, solunum yolu rahatsızlıklarına sebep olmasına ve bu nedenle insanların bu durumda daha dikkatli ve özenli olmaları için uyarıyor.

Akciğerde iltihaba oluşmasına sebep oluyor.

Dr. Nihal Başay, evde kuruttuğunuz kıyafetlerinin içerde oluştuğu nem oranı %30 yükseldiğini söyleyerek şöyle anlattı:

Odada astığınız kıyafetler sonucu nem oranının yükselmesi ve böylece kronik akciğer ve astım hastaları etkilemektedir. Oluşan nem sonucun küf mantarlarının meydana çıkmasına neden oluyor. Bu mantarların yaymış olduğu sporla en çokta akciğer ve enfeksiyon rahatsızlıklarına sebep oluyor.

Özellikle akciğer hastalarını daha çok etkiliyor. Küfün oluşması ortamda enfeksiyona ortam hazırlıyor, ve bağışıklık sisteminin düşmesine neden olur. Böylece enfeksiyon ve başka hastalıkların çıkmasına sebep olur.

Bu nedenle küfün ortamda çok fazla olması pnömonilere (akciğer iltihabı) olmasına ve aspergillus denen bir mantara neden olur. İşte oluşan bu mantar akciğerde pnömoni olmasına sebep olabilmektedir.

Küften oluşan bir mantar hastalığıdır Aspergillus. Bu nedenle akciğerde ağır derece de zatürre olmasına sebep olabilir. Bu durumda hastanede tedavi edilmesi ve zorlu bir sürece neden olabilir.

Daha az kullandığınız odada kurutulmalı

Dr. Nihal Başay, özellikle kış ayları insanların çamaşırlarını balkonda değil, daha çok evde kurutma makinası veya yüksek seviyede kurutan makineler ile kurutulduğunu belirtiyor.

Bu uygulamalar yerine çamaşırları, pencere demirlerine yada balkonlar da kurutabileceği de öneriler arasında olduğunu söyleyen Dr. Başay, Eğer kıyafetleri evde asmak zorunda kalacaksanız uyuduğunuz odada kurutmaması gerekiyor.

Nedeni odada oluşan küf duvarlara yapışması hem sağlığımıza hem de evde kötü koku ve renk değişimine sebep olabilir. Eğer evde kurutmanız gerekiyorsa, daha az kullandığınız odada kapıyı kapatarak kurutabilirsiniz. Odayı daha sonra havalandırmanız da doğru bir seçim olacaktır.

Kokulu deterjanları kullanmayın!

En çok kronik bronşit ve astım rahatsızlıkları olanlar bu kokulu deterjanlar daha çok etkiliyor. Deterjan da olan o keskin koku daha çok zarar veriyor.

Özellikle kokusuz deterjan kullanmalı ve de daha iyi durulanmalıdır. Yoksa başka hastalıkların ortaya çıkacak ateş, nefes darlığı solunum zorluğu, öksürük ve hırıltı gibi hastalıklara neden olur. Bu durumlarda mutlaka doktora başvurmalısınız.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Meğer Makinemizde ki Bardaklar Bu Nedenle Çiziliyormuş

21 Eylül 2023

Bulaşık makinesi, deterjanın kalitesi, çok sık yıkama yapmak, yüksek ısıda yıkamak gibi ...

Mikrodalga Fırın Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

19 Eylül 2023

Mikrodalga fırınlar teknolojinin ilerlemesi ile birlikte mutfaklarımızda yer almaya başlayan ...

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?

30 Temmuz 2022

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?Plüton bir cüce gezegendir. Plüton’un Amerikalı as...

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?

29 Temmuz 2022

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?Eski zamanlarda olsaydık bunu sorduğunuz için alay konusu o...