Cansız Tırnakları Besleyici Öneriler

26 Aralık 2021

Cansız Tırnakları Besleyici Öneriler

Tırnakların her ne kadar göz önünde olduğunu sanılmasa da  aslında karşıdaki kişide ilk dikkat edilen noktalardan biridir. Çoğu zaman karşıdaki kişinin ellerine, tırnaklarına bakılarak aslında ne bakımlı ne kadar temiz sorularına cevap aranır.

Tırnakların cansız olmasının iki sebebi vardır. Bunlardan biri vitamin ve mineral eksikliği diğeri ise oje ve temizlik ürünlerinden kaynaklanan nedenler olarak  sıralanabilir. 

Vitamin ve Mineral Eksikliği Tırnakta Ne Gibi Değişimlere Sebep Olur?

Demir, çinko, folik asit ve B12 vitamin eksikliklerinde tırnaklarda kırılma, çatlama ve tabakalaşmaya neden olmaktadır. Kalsiyum eksikliğinde ise tırnaklarda beyaz çizgiler oluşmaktadır. Bunların önüne geçebilmek için sağlıklı beslenmek gerekmektedir. Sağlıklı beslenmenin yanı sıra B vitamin takviyesi alınmalıdır. Ayrıca duştan çıktıktan sonra tırnak bakım kremleri kullanılmalıdır. Doğal yöntem denemek isteyenler ise zeytin yağını tırnaklarına masaj yaparak uygulayabilirler. Bu yöntemler tırnağın sertleşmesine ve beslenmesine yardımcı olacaktır.

 Tırnakların Sararmasına Neden Olan Sebepler Nelerdir?

Sigara içmek, fazla oje sürmek ve kullanılan temizlik malzemeleri gibi sebeplerden dolayı tırnaklar sararır ve yıpranırlar. Ayrıca kolay kırılmalarına da neden olurlar. Bu durum su ve limon yardımı ile çözülebilir. Limonu ılık suya sıkıp tırnaklar 15 dakika boyunca bekletilir. Daha sonra eller iyicene durulanır. Limon kabuğu tırnaklara sürülürse sararması yine önlenebilir.

Cansız ve Kırılan Tırnaklar İçin Bitkisel Çözümler

Elma Sirkesi: Elma sirkesi içerdiği enzimler sayesinde tırnakların güçlenmesini sağlar. Demir, magnezyum, potasyum, vitamin, asetik asit ve malik asit içerdiği için tırnak enfeksiyonlarını önler.  Su ile elma sirkesi karıştırılarak tırnaklara uygulanır ve kuruması beklenir. Daha sonra tırnaklar su ile durulanır.

Deniz Tuzu: Deniz tuzu tırnakların daha parlak olmasını ve tırnak yapısının güçlenmesini sağlar. Sıcak su dolu bir kaba biraz deniz tuzu, buğday tohumu yağı, limon ve esansiyel yağlar eklenir. Tırnaklar bu suyun içinde 15 dakika bekletilir ve ılık su ile durulanır. Tırnaklara nemlendirici uygulayarak haftada 2-3 defa düzenli uygulanabilir. 

Hindistan Cevizi Yağı: Doymuş yağlar içeren hindistan cevizi yağı kırılgan tırnakların yapısını güçlendirir. Hindistan cevizi yağı tırnağa sürülür ve 5 dakika bekletilir. Daha sonra su ile durulanır.

E Vitamini Yağı: E vitamini yağı tırnakları ve cildi besler. E vitamini kapsülü kırılır ve 5 dakika boyunca tırnaklara masaj yaparak uygulanır. Daha sonra ılık su ile durulanır. 1 veya 2 hafta her gün düzenli bir şekilde uygulanır.

Avokado Yağı: Tırnakların kırılmasını önler. Avokado ezilir ve içine birkaç damla zeytin yağı eklenir. Gece tırnaklara masaj yapılarak oluşan krem uygulanır.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Bu Baharat İle Cildinizdeki Kırışıklıklardan Kurtulun

29 Eylül 2023

Belli bir yaştan sonra cildimizin kırışıklıklarına engel olmak mümkün değil. Tüm dünya...

GENÇLEŞMEK İÇİN TATLI BADEM YAĞI

8 Ağustos 2023

Tatlı badem yağı, tatlı bademlerin soğuk presleme yöntemiyle elde edilen bir bitkisel yağdır...

YAŞLILIK LEKELERİNİ BİTİRMEK KOLAY !!

5 Ağustos 2023

Yaşlılık lekeleri, güneş ışığına maruz kalma nedeniyle ciltte oluşan kahverengi lekelerdi...

PAPATYANIN FAYDALARI

12 Temmuz 2023

Papatyanın birçok faydası vardır. İşte papatyanın sağlık ve güzellikle ilgili 50 faydasın...