Çay Ağacı Yağının Hiç Duymadığınız 7 Kullanım Şekli

5 Aralık 2020

Malaleuca alternifolia adında olan ağacın dalları ve yapraklar ile çay ağacı yağı yapılır. 19. Yüzyılda bu ağacın adını denizciler koymuştur. Bu yağ kokusuz ve renksizdir.

Yüzyıllar önce de Avusturalya da bulunan halk Aborjinler, bu ağacın yapraklarından oldukça fazla faydalanmışlardır.

Aborjinler bu yağı tıbbi alanda kullanmışlar. Çay ağacının yapraklarını ezip bundan antiseptik kısmından faydalanarak cilt sorunları, enfeksiyon ve ağrı için bunun gibi bir çok hastalıklar da tedavi amaçlı kullanmışlardır.

1920 dönemlerde Avusturyalı bilim insanları çay ağacı yağının iyileştirme özelliğini araştırmak için işe koyulmuşlar. O dönemden bugüne kadar bu yağ hala çok kullanılan ve popülerdir.

Çay ağacı yağının kullanılabilecek durumları

1- Yara ve enfeksiyona

Bitkiler de bulunan antibakteriyel özelliği olması enfeksiyon oluşumunu önleyebildiği anlamına gelmektedir. Problem olan bölgeye bir kaç damla damlatın ve çevresini sarın bu şekilde bir gece bekletin. Bu yağ bakteri oluşmasını ve enfeksiyonu engeller ve cildinizin hızla iyileşmesini sağlar.

2- Sedef ve egzama rahatsızlıkları

çay ağacı yağı

Bu yağ ayrıca iltihabı önleyebilen özelliği vardır. Çay ağacı ve lavanta yağı, hindistancevizi yağını karıştırın, bu karışım, sedef ve egzama rahatsızlıklarına iyi gelecektir.

3- Akne oluşumu

Bu yağın diğer bir faydası ile akne tedavisinde kullanılır. Cildinizde artan sivilce ve akne oluşmasına neden olan bakterileri öldürüyor. Bu çay ağacı yağını problemli kısma sürdüğünüzde faydasını görebileceksiniz. Çay ağacı yağını, bir kaç damla 2 çorba kaşık bal ile karıştırın ve bir krem oluşturun. Bu karışımı sorunlu olan bölgelere sürün. Aradan bir kaç dakika geçtikten sonra yıkayabilirsiniz. Bunu düzenli yaptığınızda istediğiniz sonucu alacaksınız.

4- Ayak mantarı uygulaması

Ayak Mantarına Çay Ağacı

Ayağınızda oluşan mantar ve tırnak sorunlarında, çay ağacı yağını kullanabilirsiniz. Ayakta bulunan mantar için, bu yağı ve hindistancevizi yağını karıştırın ve ayağınıza masaj yaparak uygulayın. Tırnakları için bu yağ uygulaması sonucunu, bir kaç ay içinde alabilirsiniz.

5- Deodorant yerine kullanılır

Eminin yukarıda yazdığımız bilgiler sonunda bu yağın ne kadar faydalı olduğunu görmüşsünüzdür. Çay ağacı yağı , hindistancevizi yağı ve karbonatı karıştırın ve bu karışımı deodorant olarak kullanabilirsiniz. Kimyasal madde içermeyen bu karışım, terleme önleyici doğal ev yapımı deodorant yapmış olursunuz.

6- Saçlar ve saç derisi için

Bu yağdan şampuan da hazırlayabilirsiniz. Eğer isterseniz bu yağı, hindistancevizi yağı, aloe vera ve lavanta yağı ile karıştırıp bir şampuan yapabilir yada sadece çay ağacı yağını şampuanınızın içine ekleyerek kullanın. Böylece saç dökülmesine ve saç derisine iyi gelecektir.

7- Temizlikte

Bu yağı son olarak temizlik içinde de kullanabilirsiniz. Küf ve bakteri oluşumunda bu yağın etkisini oldukça fazladır. Olması gereken tek şey, su ve çay ağacı yağı olacaktır.

Bu yağı ağızdan sakın almayın. Zehirliye bilir sizi. Ayrıca bu yağ herkeste farklı tepki gösterebilir. Alerji olmanıza sebep olabilir. Bu yağı ilk kez kullanacaksanız eğer daha dikkatli olun. Alerji yapmadığından emin olduktan sonra bu yağı kullanabilirsiniz.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...