Ceviz Ağacı Altında Niçin Oturulmaz Hiç Merak Ediyor musunuz?

3 Kasım 2020

Toroslardan gelen bir düşünce; Ceviz ağacı altında yada gölgesine oturmak insanı erken öldürüyor denilir. Anadolu da halk arasında çok kullanıldığı ve bu nedenle ceviz ağacı altında oturmak doğru değildir. Bunu sebebi ne olabilir düşündünüz mi hiç?

Adına şiirler yazılan ceviz ağacı hakkında hiç bilmediğiniz ve duyduğunuzda çok şaşıracağınız özelliklere sahip. Yalnızca doğaya hizmeti olan bir ağaç değil, öyle özellikleri var ki duyduğunuzda eminim sizlerde hayran olacaksınız. Neden altında oturmak yanlış? Şimdi sizlerle hiç bilmediğiniz özelliklerden bahsedelim.

Niçin ceviz ağacı altında oturulmuyor?

Sülfür gazı salgılayan ceviz ağacı havada oluşan gazdan daha fazla olması nedeniyle dibe çöker ve altında oturulduğu zaman kişiyi sersem yapmaktadır. Toplum içinde yanlış bir düşünce oluşmuştur. Ceviz ağacında oluşan gaz nedeniyle, yanında kendi fidesini dahi yetişmesine müsade etmiyor. Bu nedenle ceviz ağacı olan yerde çok fazla ot yetişmesi mümkün olmuyor.

Ozon tabakasını tamir edebilme özelliğine sahip sülfür gazı olması nedeniyle dünya da ağaç sayısını çoğaltılması gerekiyor. İnsan bedenine çok fazla yararı olduğunu bilmeyen yoktur. Şimdi araştırmacı ve uzmanların bilgilerini sizinle paylaşalım.

Cevizin yararı ve faydaları

Sütçü İmam Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim üyeleri olan Yrd. Doç. Dr. Mehmet Sütyemez ve Yrd. Doç. Dr. Muharrem Ergün'nün yapmış olduğu raporlarda ceviz insanlar için faydaları neler bizlere anlatıyor.

Yüksek oranda omega-3 yağ asiti bulunuyor

Ceviz içerisinde çok fazla omega-3 yağ asiti diyabete, kalp rahatsızlıklarına, yüksek kan basıncını, klinik depresyonu ve inmeyi azaltmaktadır. Ceviz, kanda oluşan kolesterol oranını düşürmekte ve kalp atışı düzensizliğini önlemektedir.

Bağışıklık sisteminiz düzenler ve kanseri önlemektedir

 

Ceviz içerisinde fitosteroller, göğüs, prostat ve bağırsak kanseri gibi durumlarda koruma oluşturuyor, böylece bağışıklık sistemini güçlenmesini sağlıyor.

Kolesterolü dengelemektedir

Damarda daha az pıhtılaşma özelliğine sahip kanın üretimine ve kolesterol düzenini kötü kolesterol oranına uygun yükselmesine yardımcı olmaktadır ceviz. Kolesterol yükselme anında damarda tıkama anında oluşan kızarıklık ve şişmeyi azaltmaktadır. Ceviz içerisinde I-arginin kan damarı iç kısmının düzgün ve daha pürüzsüz olmasını sağlamaktadır ve böylece kan, damar sistemini rahatlatmaktadır. Ceviz içerisinde yağ asiti kalp rahatsızlıklarını önleye bilmektedir.

Beyin besini olarak kabul edilmekte

Cevizin beyne benzemesi, anlama ve kavrama durumunu oluşturuyor. Asya'da cevizin bir beyin besini olarak kabul görüyor, burada bulunan insanlar, öğrenciler sınav öncesi ceviz tüketerek daha başarılı olacaklarına inanıyorlar. Çocuklarda Omega-3 yağ oranı düşük olması, hiparaktif özelliği yüksek, öğrenme ve davranış bozukluğu, uyku sorunu , huysuzluk görülmekte. Cevizin bu durumlarda önleyebilen Omega-3 oranında oldukça zengindir.

Safra taşı oluşmasını önlüyor

Cevizin içerisinde yağ profili, magnezyum ve fitosteroller safrada oluşan taş oluşumunu önüne geçebilmektedir. Cevizde bulunan melatonin, beyin bezlerinde salgılanmakta olan melatoninin kişinin vücudunun kullanımına hazır durumu içeriyor.

Parkison ve Alzheimer oluşmasını önlüyor

Antioksidan özelliğe olması kardiyovasküler ve sinir sisteminde zarar oluşmasına neden olan parkison, alzheimer gibi rahatsızlıkları oluşmasını azaltabiliyor ve erteleyebileceği söyleniyor.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Meğer Makinemizde ki Bardaklar Bu Nedenle Çiziliyormuş

21 Eylül 2023

Bulaşık makinesi, deterjanın kalitesi, çok sık yıkama yapmak, yüksek ısıda yıkamak gibi ...

Mikrodalga Fırın Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

19 Eylül 2023

Mikrodalga fırınlar teknolojinin ilerlemesi ile birlikte mutfaklarımızda yer almaya başlayan ...

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?

30 Temmuz 2022

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?Plüton bir cüce gezegendir. Plüton’un Amerikalı as...

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?

29 Temmuz 2022

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?Eski zamanlarda olsaydık bunu sorduğunuz için alay konusu o...