Çevre Sağlığı Nedir?

9 Şubat 2022

Çevre Sağlığı Nedir?

Çevre Sağlığı, bir canlının yaşamını sürdürmek için yer aldığı ortamdaki etkileşime girmek zorunda olduğu dış etmenlerin olumsuz etkilerini engellemek ama eğer engelleyemiyorsa da olabildiğince azaltması ve oluşturulan yasal düzenlemeler yaparak sınıflandırmak, potansiyel risk durumlarında canlılar için güvenli ortamı oluşturmak ve çevresel zararları kontrol amacıyla oluşturulmuş olan Çevre ve Sağlığa ait olan ortak bir bilimdir. Kısa bir tanımla özetlemek gerekirse Çevre sağlığı, öznenin çevre yerine varlığa yüklenerek öznenin, dışardaki çevresel etkenlere karşı korunması durumu ve çevresel etkenlerin ona entegre edilmesi olarak tanımlanmaktadır. Bu durumda çevre sağlığı; Varlığın, olumsuz olarak anlamlandırılan her türlü çevresel etkene karşı korunması ya da onunla çevresel etkenler arasında belirlenen kriterlerin bütününe uyumlu bir şekilde bir bütün olarak arada tutma hizmetidir.

Çevre Sağlığı ile Kim İlgilenmektedir?

Çevre Sağlığı ile etkilenmek amacıyla Çevre Sağlığı Teknisyenliği birimi kurulmuştur. Çevre Sağlığı Teknikeri, toprak, atık ve hayvansal madde örnekleri toplamak ve bu numuneleri taşımak, belgelemek en sonunda da gerekli işlemlerin mevzuata uygunluğunu kontrol etmekle görevlidir. Bu uygunluk durumlarının kontrolünden sonra ise gerekli adımları atmak, yapacağı çalışmalar ile çevre kalitesini daha da yukarıya çekmek ya da sahip olunan mevcut kalitenin korunmasını ve daha da kötüye gitmesini engellemek amacıyla çalışmalar yapmalı ve insanlar başta olmak üzere tüm canlıların daha iyi yaşam şartlarına sahip olmasını sağlamaya çalışmak için gerekli adımları atmalıdır.

Çevre Sağlığı Teknikerleri Nerelerde Çalışır?

Çevre Sağlığı Teknisyeni, Çevre Sağlığı üzerine çalışan her bir kurumda çalışabilmektedir. Bu kurumlar ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, belediyeler, diğer bütün kamu kurum ve kuruluşlarında çalışabilmektedirler. Ülkemizde çevre bilincinin yeterince gelişmemiş olmasının etkisiyle de çevre alanında çalışan kişilerin sayısı oldukça azdır. Özellikle çevresel sorunlar ile bu kadar uğraşılan bu günlerde, çevre ile ilgili her alanda daha fazla çalışanın gerekli olduğu bu dönemde, Çevre Sağlığı üzerine çalışacak olan Çevre Sağlığı Teknikerleri de Çevre sorunlarının üstesinden gelmemize ve daha sağlıklı bir çevreye sahip olma yolunda bizlere oldukça büyük bir umut olabilirler.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...